Je obdivuhodné, čo vedia dobre vycvičené psy. Človeka vytiahnu z lavín, z vody, strážia ho i s majetkom, sú vernými spoločníkmi, sprevádzajú nevidiacich, liečia telo, dušu. Dokonca športujú.
Odkedy sa stal ministrom školstva, prichádza s úvahami či iniciatívami – dobrými, zlými aj zbytočnými. Začína sa nový školský rok, takže čulého ministra bude opäť počuť. Ale čo chce vlastne spraviť s našimi základnými a strednými školami?
Železničná stanička bokom od dediny. Rozpálené koľajnice, vyprahnuté pole, na dohľad cesta, po ktorej svištia kolesá áut. Z moderného žltého vlaku vystúpi zopár žien a unaveným krokom sa vyberú v poludňajšom úpeku na trojkilometrovú cestu do dediny.
Chorvátsky Grob so svojou satelitnou Čiernou Vodou určite vojde do histórie slovenskej architektúry a urbanizmu. Už dnes je v odborných kruhoch Čierna Voda pojem. Operuje sa s ním ako s príkladom nekoncepčného budovania kolónií rodinných domov. Dnes sa tam môžu chodiť učiť tie šťastnejšie prímestské obce, ktoré sa udržali v prirodzených rozmeroch a nenafúkli sa za pár rokov do gigantických rozmerov, kde pochybil Chorvátsky Grob.
Chorvátsky Grob nie je jedinou obcou na Slovensku, kde to s nekontrolovaným urbanizmom prešvihli. Problém je tu však natoľko do oči bijúci, že ak by niekedy vyšla knižka o Poučení z divokého rozvoja, tak kapitolou o tejto obci by sa mohla rovno začínať.
Protesty proti Gorile sa skončili rozpačito. Skupinka ľudí, ktorí sú nespokojní s vyšetrovaním závažných politických, ekonomických a mafiánskych káuz, sa však nevzdáva. Akú šancu na úspech má akcia Okupácia Generálnej prokuratúry, ktorá trvá už viac ako 100 dní?
Sýta važecká pochúťka je v ponuke vari všetkých dobrých liptovských reštaurácií. Aj keď ju vo Važci nedostanete, podtatranskú obec sa oplatí navštíviť.
Čo majú spoločné novinár Tom Nicholson a spisovateľ Gustáv Murín? Obaja píšu o organizovanom zločine – no kým prvý pátra po jeho zákulisí aj na vlastnú päsť, druhý len rešeršuje články iných a snaží sa priživiť na kauze Gorila. A prekvapivo mu to vychádza.