Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Monako na Dunaji

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.05.2015

Kým niektorí podnikavci zakladajú startupové firmy, Čech Vít Jedlička si medzi Srbskom a Chorvátskom založil rovno svoj vlastný „startup-štát“. Hoci jeho Liberland pôsobí na prvý pohľad ako politická recesia, takýchto iniciatív bude v 21. storočí zrejme pribúdať.

.týždeň

Dlhodobý výhľad je kľúčový

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.05.2015

Ekonómovia by mali byť v predpovediach zdržanliví. O účinnosti kvantitatívneho uvoľňovania pochybuje a vyzdvihuje dlhodobú stabilitu daňovej politiky ako predpoklad prosperity. Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Finn E. Kydland.

.týždeň

Aká protimonopolná politika?

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 10.05.2015

Európska komisárka Margrethe Vestager nedávno zaujala rozhodnutím začať konanie za narušovanie hospodárskej súťaže proti Googlu a Gazpromu.

.týždeň

Chýbajúca diskusia o hyperinflácii

.ján Tóth .časopis .týždeň v ekonomike 02.05.2015

Menšinová, no počuteľná skupina ekonómov zvykla upozorňovať, že tlačením peňazí centrálnou bankou pri kvantitatívnom uvoľňovaní dôjde k strate hodnoty peňazí. Naozaj?

.týždeň

Islandská banková revolúcia

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 25.04.2015

Island zvažuje znárodnenie tvorby peňazí. To, že aj ja tento v podstate socialistický sen považujem za zlepšenie súčasného stavu, hovorí veľa o kvalite dnešných peňazí.

.týždeň

Vládna stratégia – zlý vtip

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 18.04.2015

Aký je rozdiel medzi začínajúcim podnikateľom a držiteľom preukazu zdravotne ťažko postihnutého? Veľký. Držiteľ ZŤP má menej nárokov na štátnu podporu.

.týždeň

Bojujme proti komplexite

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 11.04.2015

Minulý rok sme s manželkou vyhrali zelené karty v lotérii organizovanej americkou vládou. Moja „zelená karta“ prišla poštou asi mesiac po tom, ako sme do krajiny vstúpili ako imigranti.

.týždeň

Počty států a evropská integrace

.mojmír Hampl .časopis .týždeň v ekonomike 05.04.2015

Irsko, Island či Finsko. Lotyšsko, Estonsko a Litva. Kypr či Malta. A třeba Česká republika, Slovensko či Chorvatsko. Co mají tyto evropské státy (a řada dalších) společného?

.týždeň

Čo po rovnej dani?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 29.03.2015

Necelý rok pred parlamentnými voľbami začína spoločná štúdia OECD a Inštitútu finančnej politiky debatu o tom, ako zmeniť slovenské dane. Podľa predstáv expertov by sme oproti dnešku platili menej na priamych daniach, no priplatili by sme si za naše domy a byty.

.týždeň

Ako za Mečiara

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 28.03.2015

Voľby v roku 1998 poslali Mečiara do dôchodku. Odišiel od nás a (podľa vlastných slov) neublížil nikomu z nás. Určite mu nič nedokázali. Korune však jeho panovanie dalo zabrať. Naša vtedajšia mena po uvoľnení kurzu a počas nasledujúcej sanácie ekonomiky výdatne krvácala. Za prvých 6 mesiacov roku 1999 stratila 18 percent svojej hodnoty voči americkému doláru. Pamätám si to pomerne presne. Doslova som vtedy cítil, ako sa tisíce amerických dolárov, ktoré som si v lete 1998 priniesol z letných prác v Novom svete, množia v internátnej skrini. Tentoraz bez toho, že by som musel vypotiť čo i len kvapku potu na budovanie amerického kapitalizmu. Cítil som sa ako kráľ. Chvíľu som sa oddával luxusu. Namiesto 10 rožkov a 15 deka parížskeho som večeral 30 deka šalátu s troma rožkami.