Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

O hraniciach slobody

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 08.06.2014

Správa o rozsudku za spálenie vlajky EÚ by mi unikla, nebyť „fejsbúkového“ statusu zástupcu Európskej komisie: „O hraniciach slobody prejavu: spálenie európskej vlajky je podľa súdu trestným činom.“

.týždeň

Neverím, že prídu sankcie

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 01.06.2014

Tvrdí, že na prípadné obmedzenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu je Slovensko dobre pripravené. A taktiež obhajuje rezervovaný postoj vlády v rusko-ukrajinskej kríze a k sankciám proti Moskve. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

.týždeň

Európa a my

.ján Tóth .časopis .týždeň v ekonomike 31.05.2014

Voľby do európskeho parlamentu spojené s desaťročným výročím nášho členstva nabádali na zhodnocovanie. Hľadali sa prínosy a straty. Dovoľte mi osobný pohľad.

.týždeň

Tretí smrteľný hriech

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 25.05.2014

Príjmová nerovnosť obyvateľov sveta, o ktorej sa toľko hovorí, medzi rokmi 1970 a 2009 postupne klesala. Šok? Nezabúdajme, že svet nie je len USA. Nie zdanenie a následné prerozdelenie, ale zavedenie viacerých kapitalistických pravidiel v komunistickej Číne oslobodilo z chudoby stovky miliónov ľudí. A v celej Ázii rozbehlo nevídaný ekonomický rast, ktorý výrazne zlepšil životy viac než miliardy ľudí. O tejto najdôležitejšej správe za posledných 50 rokov sa hovorí podivuhodne málo. Namiesto skúmania tohto úspechu intelektuálov vyspelého sveta fascinuje, kto všetko má viac než oni.

.týždeň

Nový Marx na scéne?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 17.05.2014

Vzývajú ho ako novodobého Keynesa, niektorí ho dokonca porovnávajú so samotným Marxom. Francúzsky ekonóm Thomas Piketty sa pokúsil svojím bestsellerom Kapitál v 21. storočí priniesť moderné zdôvodnenie pre zásadné prerozdeľovanie bohatstva.

.týždeň

Amazon začal predávať umenie

.juraj Šalapa .časopis .týždeň v ekonomike 17.05.2014

Konečne sme dosiahli tú métu. Výtvarné umenie sa stalo súčasťou „najväčšej ponuky spotrebných tovarov na svete“. Tak totiž spoločnosť Amazon nazýva svoju online ponuku tovaru. Čo sa kedysi zdalo nemožné, je dnes realita.

.týždeň

Za lepší euroskepticizmus

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 17.05.2014

Kritici európskej integrácie sa už vopred možu tešiť z výsledkov volieb do Európskeho parlamentu. Nikdy v histórii nemali euroskeptické sily také silné politické postavenie, ako dnes. Ale pre tých kritikov súčasného modelu európskej integrácie, ktorí nefandia xenofóbii a ktorých znepokojujú udalosti na východ od EÚ, to bude Pyrrhovo víťazstvo. Je správne, že sa otvorenejšie diskutuje o problémoch, ktoré so sebou integrácia prináša, ale zlou správou je, že túto agendu si privlastňujú čoraz menej príťažliví politici.

.týždeň

Imperiálny ekonóm

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 11.05.2014

Nedávno zosnulý americký ekonóm Gary Becker veril, že analytické nástroje ekonómie sa dajú tvorivým spôsobom využívať, aby sme sa viac dozvedeli aj o zdanlivo neekonomických oblastiach. Či už išlo o rodinu, diskrimináciu, drogovú závislosť, alebo kriminalitu.

.týždeň

Tri križovatky EÚ

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 11.05.2014

Pred 1. májom 2004 ma bruselský European Voice požiadal o komentár pri príležitosti vtedajšieho rozšírenia EÚ o 10 krajín. V jeho závere som sa pokúsil o predpoveď budúceho vývoja.

.týždeň

Dajte tomu päťdesiat rokov

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 03.05.2014

Hovorí, že budovanie nezávislých inštitúcií, ako sú napríklad súdy, je práca pre tri generácie. Je zástancom ekonomickej slobody, no neidealizuje si ani podnikateľov, ani existujúci ekonomický systém. Americký ekonóm a politológ Michael C. Munger.