Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Skúsime pacienta odpojiť?

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 18.01.2014

Američania sú v porovnaní s Európou za vodou, a nielen geograficky. Najmä podľa najdôležitejšieho ukazovateľa momentálneho ekonomického zdravia – miery nezamestnanosti.

.týždeň

Ďalšia európska sedemročnica

.dušan Sloboda .časopis .týždeň v ekonomike 12.01.2014

Debaty o tom, ako nedokážeme ani len premrhať eurofondy v objeme viac než 11,5 miliardy eur na obdobie 2007 – 2013 neutíchajú. A to sa už na titulky tlačí správa, že v rokoch 2014 – 2020 nám európski daňovníci cez Brusel pošlú vo fondoch ešte o takmer 2,5 miliardy eur viac.

.týždeň

Zlepšenie v roku 2014?

.martin Feldstein .časopis .týždeň v ekonomike 12.01.2014

Posledných šesť rokov som bol skeptický k optimistickým odhadom tempa rastu americkej ekonomiky v nadchádzajúcom roku. Tam, kde sa väčšina prognostikov a politickí pracovníci dívali do budúcnosti s optimizmom, som videl silné protitendencie, ktoré by mohli spôsobiť hospodársky pokles a následne iba podpriemerné zotavenie.

.týždeň

Britské imigračné strašidlo

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 11.01.2014

Aj keď nový rok so sebou do Británie nepriniesol záplavu rumunských a bulharských prisťahovalcov, odstránenie obmedzení pre pohyb pracovníkov z nových členských krajín Európskej únie po 1. januári tohto roku rozprúdilo živú verejnú debatu. Je to, žiaľ, debata, v ktorej si konzervatívci a zástancovia slobodného trhu zvolili zlú stranu.

.týždeň

Pomalý rast a okrajové riziká

.nouriel Roubini .časopis .týždeň v ekonomike 05.01.2014

Pre globálnu ekonomiku bol rok 2013 ďalším ťažkým rokom. Rast rozvinutých ekonomík predstavoval približne jedno percento, pričom mnoho rozvíjajúcich sa trhov zaznamenalo spomalenie na úroveň 4,8-percentného rastu. Čo nachystal rok 2014 pre svetovú ekonomiku po roku podštandardného 2,9-percentného globálneho rastu?

.týždeň

Veľká korupcia je vždy nadnárodná

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 05.01.2014

Hovorí, že namiesto jednotlivých káuz by investigatívni novinári mali skúmať korupčnú infraštruktúru, ktorá prepája všetkých. Ak myslí vo veľkom organizovaný zločin, mali by aj žurnalisti. Rumunský investigatívny novinár Paul Radu.

.týždeň

Plody našich Zuckerbergov

.matej Gašparovič .časopis .týždeň v ekonomike 05.01.2014

Startup je začínajúca firma s perspektívnou myšlienkou. Slovensko nepatrí medzi krajiny, kde by ich bolo nadpriemerne veľa, komunity startupov však ožívajú aj u nás. Kde sa tvoria naše potenciálne Facebooky a kto za nimi stojí?

.týždeň

O bohatství a bohatnutí

.mojmír Hampl .časopis .týždeň v ekonomike 04.01.2014

Jsou myšlenky, se kterými sice nesouhlasím, ale snáším je klidně. A pak ty druhé – též s nimi mám potíž, ale má tolerance k nim je dlouhodobě nižší. Do této kategorie patří úvaha, že naše civilizace – rozuměj ta západní, do níž Češi i Slováci patří, je už příliš bohatá, a že by dále bohatnout neměla. Že by dokonce mělo být jakýmsi imperativem doby snažit se bohatnout pomaleji či dokonce vůbec. A vlastně kdybychom trochu zchudli, tak taky dobře. Jistým paradoxem hospodářských dějin je, že s mírou vyspělosti a bohatství daného společenství narůstá počet hlasatelů této ideje. Ti se navíc staví do role „morálně nadřazených“ intelektuálů a z těchto svých výšin nad námi ostatními také svou „pravdu" prezentují.

.týždeň

Podnikať s misiou

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 14.12.2013

Súčasná ekonomická kríza nie je dôvodom zavrhnúť kapitalizmus. Napriek tomu je užitočné pozrieť sa po alternatívnych konceptoch, ktoré vnášajú do podnikania pozoruhodný etický rozmer. Takýmto príkladom je aj takzvaná Ekonomika spoločenstva.

.týždeň

Ekonomika 2013

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 14.12.2013

Rok 2013 v slovenských luhoch a hájoch nepriniesol nič prevratné. Deficit štátneho rozpočtu sa nedarí znižovať, skôr naopak. Śtátny dlh rastie. Vláda zvyšuje dane, keď predtým sľúbila, že ich zvyšovať nebude. Označuje sa to honosne znejúcim pojmom fiškálna konsolidácia. Medzitým sme zaznamenali pokles Slovenska takmer vo všetkých rebríčkoch, ktoré merajú kvalitu podnikateľského prostredia. Slovensko bolo kedysi krajinou, ktorej iní závideli jej reformné úsilie. Rok 2013, ktorý symbolicky poslal do minulosti rovnú daň, definitívne potvrdil, že sme upadli do šedivého podpriemeru.