Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Mať s tretím pilierom trpezlivosť

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 08.12.2013

V roku 2014 začne platiť v treťom pilieri dôchodkového systému niekoľko zmien. Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) napriek nízkym zhodnoteniam odkazujú sporiteľom: Kto seriózne rozmýšľa o zabezpečení na starobu, nech ľahkovážne z tretieho piliera nevystupuje.

.týždeň

Aby firmy nemohli optimalizovať

.peter Furmaník .časopis .týždeň v ekonomike 08.12.2013

O daňových licenciách (takzvaná daň zo straty) sa už popísalo veľa. No ministerstvo financií pripravilo pre podnikateľov do budúceho roka ešte jedno nepríjemné prekvapenie. Odpočet daňovej straty bude podnikateľovi poskytovať menej manévrovacieho priestoru.

.týždeň

Čaká nás „rok obratu“?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 08.12.2013

Už viac ako päť rokov vyspelé ekonomiky sveta zápasia s následkami finančnej krízy, ktorá sa zvlášť v Európe pretransformovala na krízu dlhovú. Mohlo by opatrné oživenie v roku 2014 konečne predstavovať bod obratu? Signály sú zatiaľ protirečivé.

.týždeň

Pre vaše dobro

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 08.12.2013

Obraz štátu ako neomylného a milostivého pastiera prihlúplych ovečiek má neuveriteľnú silu. Stačí trochu postrašiť a politici majú zákonodarné eldorádo.

.týždeň

Lekcie čiernych milionárov

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 01.12.2013

Odhaduje sa, že 35-tisíc milionárov v Spojených štátoch má čiernu farbu pokožky. Dennis Kimbro tisícku z nich sedem rokov študoval a napísal o tom pozoruhodnú knihu. Jeho záver? „Bohatstvo nie je suma na účte, ale postoj, čin a návyk.“

.týždeň

Koniec rastu?

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 01.12.2013

Zdá sa, že západné ekonomiky sú z najhoršieho vonku. V Spojených štátoch zaznamenali v októbri neočakávane silný rast nových pracovných miest (204-tisíc). Podobne povzbudivé sú správy z druhej strany Atlantiku – britská ekonomika má budúci rok narásť až o dve percentá. Dokonca i Grécko má v roku 2014 podľa predpovedí Európskej komisie zaznamenať pozitívny hospodársky rast. Môj kolega v Cato Institute Brink Lindsey však varuje pred unáhleným optimizmom. I keď sa svet pomaly spamätáva z dopadov krízy, je nepravdepodobné, že sa západné ekonomiky v dohľadnom čase vrátia k mieram rastu, aké si pamätáme z čias pred rokom 2008.

.týždeň

Ako sa vlády pokúšajú hospodáriť bez auditov

.dušan Sloboda .časopis .týždeň v ekonomike 23.11.2013

Máme za sebou štyri návrhy štátneho rozpočtu, tri roky a dve vlády od času, keď sa v rámci konsolidácie verejných financií začala spomínať potreba vykonať audit verejnej správy. Dodnes ho niet. Prečo?

.týždeň

Ako sa najľahšie naučiť investovať

.pavel Škriniar .časopis .týždeň v ekonomike 23.11.2013

Prvá lekcia praktického kurzu investovania sa začína pri termínovaných vkladoch. Ide totiž o najjednoduchší finančný nástroj na zhodnocovanie peňazí. Na ňom sa investor napríklad naučí, že viac zarobí vtedy, ak peniaze investuje na dlhší čas.

.týždeň

O umení „vidieť za roh“

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 23.11.2013

Pred viac ako štyrmi rokmi sa začala v eurozóne kríza, v ktorej sa stretli a vzájomne popreplietali banková kríza, dlhová kríza a kríza konkurencieschopnosti. Jej dramatickú fázu, plnú mimoriadnych bruselských nočných rokovaní, vystriedala fáza relatívneho pokoja. Na jej začiatku stála verbálna a neskôr aj reálna podpora eura zo strany Európskej centrálnej banky. Vlády sa pokúšajú skrotiť rozpočtové deficity, bezprostredný odchod Grécka z eurozóny už nie je na programe dňa, z finančných trhov zmizla nervozita. S predlžovaním obdobia pokoja sa zákonite začali množiť optimistické vyhlásenia o tom, že to najhoršie je za nami. A keď prišli správy o tom, že ekonomiky niektorých krajín opäť zaznamenali mierny rast, reči o konci krízy sa stali súčasťou oficiálnej propagandy.

.týždeň

Aby nevznikla stratená generácia

.miroslav Beblavý .časopis .týždeň v ekonomike 16.11.2013

Vysoká nezamestnanosť mladých nie je slovenským unikátom, ale celosvetovým problémom – aktuálne je nezamestnaných 75 miliónov mladých ľudí. Počet ľudí bez práce do 29 rokov dlhodobo rastie aj na Slovensku. Čo s tým môžeme urobiť?