Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

V strede je príjemne

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 10.11.2013

Kariéru Roberta Nozicka považujú mnohí za najväčší úspech libertariánskej filozofie povojnovej éry. Brilantný Nozick sa už ako 31-ročný stal profesorom filozofie na Harvarde. Vtedy mladého socialistu inšpiroval Murray Rothbard, libertariánska legenda. Fascinovaný jeho individualistickou anarchistickou teóriou vydáva ako 36-ročný svoju prvú knihu, pre niektorých kanonické libartariánske dielo Anarchy, State and Utopia.

.týždeň

Nenáhliť sa do stredu

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 02.11.2013

V októbri zverejnil americký Econ Journal Watch výsledky ankety medzi nositeľmi Nobelovej ceny za ekonómiu, zameranej na ich ideologické postoje v priebehu ich životov. Spomedzi 71 opýtaných až 51 povedalo, že časom sa ich politické postoje stali viac protrhovými a liberálnymi (v klasickom význame). Minulý týždeň sa na stránkach tohto časopisu objavila slovenská verzia tejto ankety, v ktorej figurovali traja mladí intelektuáli. Jeden z nich, Pavol Hardoš, je už od základnej školy mojím blízkym priateľom. Na rozdiel od nobelistov sa však ich pohľady za ostatných 10 rokov posunuli od silno trhovo-liberálnych k politickému stredu. „Určite mám (...) bližšie k umierneným sociálnym demokratom než k libertariánom,“ uviedol Rado Baťo, bývalý šéfredaktor Trendu.

.týždeň

Vláda s DPH prestreľuje

.peter Furmaník .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2013

Každodenný život slovenských platiteľov DPH sa deň za dňom stáva komplikovanejším. Cieľom vlády je obmedziť podvodníkov a vybrať viac. Predmetom lovu je DPH, ako daň, ktorá uniká zo všetkých najviac.

.týždeň

Francúzska dumpingová paranoja

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2013

Krajinu galského kohúta obchádza strašidlo. Je to strašidlo dumpingu, ktorý prichádza zo všetkých svetových strán. Nech už ide o dumping daňový, mzdový, cenový alebo sociálny.

.týždeň

Chvála dlhových stropov

.hans-Werner Sinn .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2013

Šarvátky o zvýšenie limitu na pôžičky americkej vlády sa teraz, vďakabohu, aspoň na pár mesiacov skončili. Tieto politické spory len podčiarkli, aké riziká sú spojené s prehnanou zadlženosťou štátu.

.týždeň

Bábkový parlament

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 26.10.2013

Už sme si zvykli, že náš parlament nie je autonómnym zdrojom zákonodarnej moci, ale skôr bábkou, ktorú vodí vláda. Tej pohodlne prechádza veľká väčšina jej návrhov, pretože ich spoľahlivo schvaľuje parlamentná väčšina. Ale existujú aj výnimky, a práve tie stoja za podrobnejšie preskúmanie.

.týždeň

(Ne)efektívni

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 20.10.2013

Nobelovu cenu za ekonómiu dostala trojica profesorov, vysvetľujúcich oceňovanie aktív. Dvaja z nich majú pritom značne protichodné vysvetlenie.

.týždeň

Istota rozpočtovej krátkozrakosti

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 20.10.2013

Minister financií Peter Kažimír predstavil nový rozpočet a popri tom avizoval zavedenie licencií pre eseročky (takzvaná daň zo straty). Vláda tak pokračuje v politike, ktorá namiesto zodpovedného prezieravého hospodárenia len krátkozrako improvizuje a upcháva diery.

.týždeň

K autu cez lízing

.vladimír Ješko .časopis .týždeň v ekonomike 20.10.2013

Autá na lízing si kupujú najmä podnikatelia. Pri takomto spôsobe financovania firemných áut dokážu efektívne využiť daňové a ekonomické výhody, ktoré im obstaranie majetku s pomocou cudzích zdrojov ponúka.

.týždeň

Kam se poděla inflace?

.mojmír Hampl .časopis .týždeň v ekonomike 19.10.2013

Centrální banky ve vyspělém světě provádějí od roku 2008 zcela bezprecedentní peněžní politiku. Snižují úrokové sazby k nule, nakupují kdejaké cenné papíry v nepředstavitelných kvantech, poskytují novou likviditu bankám či intervenují proti vlastním měnám. Zkrátka, chrlí nová a nová kvanta peněz a navyšují své bilance tempy, která berou dech. Mnozí se proto ptají: když máme tolik nových peněz, kam se poděla inflace?