Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Prečo m Amerika takú nízku infláciu?

.martin Feldstein .časopis .týždeň v ekonomike 07.07.2013

Prečo kvantitatívne uvoľňovanie v Spojených štátoch kráča ruka v ruke s cenovou stabilitou? Alebo inými slovami: „Prečo, keď FED tlačí toľko peňazí, nevytvára tým vyššiu infláciu?“

.týždeň

Socializmu sa opäť minul toaletný papier

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 06.07.2013

Úspech socializmu bol vždy založený na schopnosti predávať masám utopickú predstavu spoločnosti, v ktorej sú si všetci rovní. Našťastie, realizátori veľkých utópií vždy zakopli už na prvom schodíku, čo sa prejavovalo najmä povestnými poruchami v zásobovaní.

.týždeň

Ako sa neutopiť v oceáne z Bruselu

.miroslav Beblavý .časopis .týždeň v ekonomike 30.06.2013

V novembri 2002 som začal pracovať na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny ako štátny tajomník. Okrem iného som dostal na starosť prípravu Európskeho sociálneho fondu.

.týždeň

Nemecká zelená energetika, náš problém

.matúš Mišík .časopis .týždeň v ekonomike 30.06.2013

Jadrová nehoda vo Fukušime na jar 2011 viedla vládu v Berlíne k rozhodnutiu odpojiť postupne svoje atómové elektrárne. Avšak náhradná energia z nemeckých obnoviteľných zdrojov spôsobuje problémy ostatným stredoeurópskym krajinám.

.týždeň

Goodbye, Mervyn!

.mojmír Hampl .časopis .týždeň v ekonomike 30.06.2013

Centrální bankéři jsou zvláštní živočichové. Kromě jiných vlastností se to projevuje v uzavírání se ve vlastních profesních klubech a v loajalitě, kterou si navzájem projevují. Málokdy třeba uslyšíte zástupce jedné centrální banky, jak veřejně hodnotí, komentuje nebo nedejbože kritizuje počínání kolegů z centrální banky jiné. Jistě, ve špatných dobách i tato pravidla padají, ale to je pak spíš výrazem závažnosti hospodářské situace než neplatnosti těchto nepsaných norem.

.týždeň

Kamikaze ekonómia

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 24.06.2013

Japonský premiér Šinzó Abe skúša zvláštny mix monetárnych, fiškálnych a štrukturálnych politík, aby dostal ekonomiku Krajiny vychádzajúceho slnka zo stagnácie. Tento riskantný experiment s nejasným vyústením by Európania mali starostlivo pozorovať.

.týždeň

Prestaneme. Zase...

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 23.06.2013

Riadiace stredisko americkej ekonomiky začína vypúšťať signály o plánoch na postupné okresávanie monetárnych stimulov a odchode z neštandardných monetárnych politík. Profesionálni vykladači jazyka úradníkov preto húževnato analyzujú zápisnice zo zasadania bankovej rady FED-u v snahe dekódovať skryté správy či pochopiť jemné náznaky toho, že z centrálnej banky prestane tiecť pre finančné trhy životodarná manna.

.týždeň

Nápaditosť z tretieho sveta

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 16.06.2013

Spotrebiteľ z rozvojových krajín sa už nespolieha na veci, ktoré biely muž zahodil. V efektívnosti a inovatívnosti by nám podnikatelia zo štátov tretieho sveta vedeli dať nejednu lekciu.

.týždeň

Prečo Francúzi odchádzajú

.michal Hudec .časopis .týždeň v ekonomike 16.06.2013

Český Energetický a průmyslový holding má záujem odkúpiť menšinový podiel akcií v spoločnosti Stredoslovenská energetika. Tento podiel mu chce predať Électricité de France. Prečo vlastne Francúzi z prosperujúcej firmy po jedenástich rokoch odchádzajú?