Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Zastaví nemecká ústava ECB?

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 16.06.2013

Minulý týždeň prebehlo na nemeckom ústavnom súde v Karlsruhe verejné pojednávanie vo veci nákupov vládnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou. Aj keď sa nemecký ústavný súd radí medzi najmocnejšie súdy svojho druhu na svete, môže sa zdať zvláštne, že by európska menová politika mohla byť predmetom jeho záujmu.

.týždeň

Desať rokov „zajacoviek“

.peter Pažitný .tomáš Szalay .časopis .týždeň v ekonomike 08.06.2013

Prvého júna uplynulo desať rokov od zavedenia 20- a 50-korunových poplatkov v zdravotníctve, takzvaných zajacoviek. Zavádzal ich vtedajší minister zdravotníctva druhej Dzurindovej vlády Rudolf Zajac ako prvý krok svojej reformy zdravotníctva.

.týždeň

Elektromobily sú zatiaľ v plienkach

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 08.06.2013

Recesia v eurozóne ovplyvňuje aj predaj automobilov. Koncerny tomu musia prispôsobovať svoje výrobné kapacity. O novinkách na trhu i perspektívach elektromobilov sme sa porozprávali s generálnym riaditeľom Peugeot Slovakia, Matúšom Paľom.

.týždeň

Ideológia finančnej helikoptéry

.ján Oravec .časopis .týždeň v ekonomike 08.06.2013

Milton Friedman sa vtipným a výstižným vyjadrením o zhadzovaní peňazí z helikoptéry kedysi pokúšal poukázať na nezmyselnosť viery, že tlačenie peňazí je účinným nástrojom v boji proti poklesu ekonomiky. Bohužiaľ, imperatívom dneška nie je varovanie Miltona Friedmana, ale naopak, práve ten postoj, ktorý oprávnene a nahlas kritizoval.

.týždeň

Konečne meniaci sa pohľad?

.ján Tóth .časopis .týždeň v ekonomike 03.06.2013

Eurozóna je už rok a pol v recesii. Je to najdlhšia recesia od jej vzniku. Popri južanských krajinách sa v neľahkej situácii ocitajú aj krajiny, ako sú Francúzsko, Holandsko alebo Fínsko. USA už vyrábajú viac ako pred krízou, zatiaľ čo prepad ekonomiky v Európe sa od krízy podobá vývoju počas Veľkej depresie. V Grécku padla životná úroveň o 15 percent, Taliansko a Portugalsko sa posunulo 13 rokov dozadu. Na začiatku krízy bola nezamestnanosť v eurozóne a USA na rovnakých deviatich percentách, v Európe je v súčasnosti dvanásť proti americkým ôsmim percentám.

.týždeň

Lacná elektrina neznamená nízky účet

.michal Hudec .časopis .týždeň v ekonomike 02.06.2013

Nedávno sa nemecké obchodné a priemyselné zväzy vyjadrili, že tamojšie firmy, ktorých výroba je energeticky náročná, zvažujú presunutie do USA. Dôvodom je lacnejšia elektrina, alebo, presnejšie povedané, výška koncového energetického účtu. Paradoxom je, že drahá elektrina sa dostáva do centra diskusií v čase, keď sú jej ceny na burze historicky veľmi nízke.

.týždeň

Ekonómia vojny, budúcnosť vojny

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 26.05.2013

To, že sa vojny vedú „pre peniaze“, je staré známe klišé. V skutočnosti sa vedú aj z mnohých iných dôvodov, často iracionálnych. No na vedenie vojny sú peniaze nevyhnutné. Materiálne možnosti krajín ovplyvňujú podobu vojen rovnako ako myšlienkový duch tej-ktorej doby.

.týždeň

Odložme emócie nabok

.radovan Ďurana .časopis .týždeň v ekonomike 26.05.2013

„Stredná trieda bude trpieť. Trestáte pracujúce rodiny. Na Slovensku poklesne pôrodnosť. Pracujúcim rodinám nesmieme vziať ani cent!“ Emotívna a politická stránka debaty o rodinnej politike opäť raz víťazia nad tou vecnou.

.týždeň

Diery, cez ktoré dýcha kapitalizmus

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 26.05.2013

Spoločnosť Apple sa úspešnými trikmi (s využitím medzier v daňovej legislatíve) vyhla dani z príjmu vo výške 13,8 miliardy dolárov, za čo sa na nich zniesla celosvetová vlna hnevu.

.týždeň

Čas na diskusiu o Európe

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 19.05.2013

Euroskepticizmus nebol nikdy masovým hnutím. Aj v Británii bol výsadou malej skupiny konzervatívnych poslancov a Nigela Faraga. Preto len málokto očakával, že euroskeptici budú mať vplyv na postavenie Británie v Únii.