Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Potraviny – otraviny

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 02.02.2013

Náš severný sused opakovane čelí škandálom s problémovými potravinami. Na Slovensku tieto kauzy prispievajú k nedôvere voči poľským výrobkom, ktoré si nejeden spotrebiteľ spája predovšetkým s nízkou cenou i kvalitou.

.týždeň

Jánošíkovská daň

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 28.01.2013

Jedenásť európskych štátov, medzi nimi aj Slovensko, sa dohodlo na zavedení dane z finančných transakcií. No zatiaľ nie je jasné, na ktoré obchody sa presne bude vzťahovať, ako má byť výber realizovaný, ani kam pôjdu výnosy z nej.

.týždeň

Vyplatila sa privatizácia SPP?

.michal Hudec .časopis .týždeň v ekonomike 28.01.2013

Po jedenástich rokoch zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) odchádzajú francúzsky a nemecký akcionár. Vzniká tak priestor zrekapitulovať plusy a mínusy jednej éry.

.týždeň

Optimalizačné preteky

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 20.01.2013

Veľké nadnárodné firmy vďaka legálnym optimalizačným schémam sotva platia v Európe dane. Politikom sa to, prirodzene, nepáči a plánujú kroky, ktoré by tomu zabránili.

.týždeň

Druhá nádej na európsku reformu

.hans-Werner Sinn .časopis .týždeň v ekonomike 13.01.2013

Prísľubom neobmedzených nákupov vládnych dlhopisov od členských štátov eurozóny sa Európskej centrálnej banke podarilo upokojiť trhy. Držiteľov dlhopisov totiž ubezpečila, že bremeno splátok v prípade nutnosti ponesú daňoví poplatníci a penzisti v doposiaľ zdravých ekonomikách eurozóny.

.týždeň

Kráčanie slzavým údolím

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 13.01.2013

Rok 2013 bude pre slovenských podnikateľov rokom bolestivého prispôsobenia. Okrem nutnosti vyrovnať sa s vládnymi opatreniami čaká ekonomiku aj výzva v podobe naďalej neistého vývoja u našich hlavných exportných partnerov v eurozóne.

.týždeň

Nápad za bilión

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 12.01.2013

USA na prelome roka odhlasovali odklad pádu z fiškálneho útesu. Rozpočtové problémy však nezmizli, krajina si tentoraz búcha hlavu o dlhový strop. A to napriek tomu, že ho s príslušným politicko-mediálnym divadlom zvýšila pred jeden a pol rokom o 2,1 bilióna dolárov. Ešte nestihli byť implementované žiadne z vtedy dohodnutých úspor a už je to málo. S ďalším, už 95. zvýšením dlhového stropu od roku 1940, to však bude mať prezident s republikánskou snemovňou ťažké. Strop neposúvať a namiesto toho šetriť? Podľa dvorných ekonómov ide o nemiestny extrémizmus. Východiská však nevidno, hrozil bankrot.

.týždeň

Peniaze zajtrajška

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 06.01.2013

Platidlá nabrali počas histórie všakovaké pestré podoby. Kamenné kruhy Rai, cigaretové úvery v nacistických zajateckých táboroch či virtuálne zlato. A to ste ešte nepočuli o fenoméne Bitcoin.

.týždeň

Problém Západu

.dalibor Roháč .časopis .týždeň v ekonomike 06.01.2013

Súčasná americká politika je frustrujúca pre tých, ktorí majú zafixovanú predstavu americkej federálnej vlády ako organizácie, ktorá napriek všetkým problémom vie efektívne reagovať. Rokovania o riešení takzvaného fiškálneho útesu boli svojou dysfunkčnosťou až šokujúce. K čiastkovej dohode prišlo až dve hodiny po silvestrovskej polnoci, keď sa viceprezident Joe Biden a líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell dohodli na pokračovaní Bushových daňových úľav pre Američanov, zarábajúcich menej než 400-tisíc dolárov ročne, udržaní dolného limitu pre daň z bohatstva na 5 miliónov dolárov, a predĺžení podpory v nezamestnanosti na jeden rok.

.týždeň

Keď má biznis sociálny dopad

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 16.12.2012

Medzi tvrdým biznisom na jednej a charitou na druhej strane existujú organizácie, ktoré spájajú zisk so spoločenským poslaním. Porozprávali sme sa o nich s britským konzultantom a jedným z vizionárov takzvaného investovania so sociálnym dopadom, Karlom Richterom.