Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Smutné finále kráľa Dávida

.časopis .týždeň v ekonomike 17.11.2012

David Howel Petraeus stál dlho na takom vysokom piedestáli, až sa zdalo, že naňho nedosiahnu ani reči neprajníkov. Vyznávač harmonického rozvoja tela i intelektu, legendárny vojenský veliteľ z Afganistanu aj z Iraku, ambiciózny a výkonný šéf CIA budil dojem, že vo svojom diári nemá už ani hodinu voľnú. Očividne mal.

.týždeň

Ekonómia špionáže

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 17.11.2012

Vo filmoch pôsobia tajné služby ako všemocné a vševediace organizácie. No príbeh americkej CIA, ktorá v týchto dňoch púta pozornosť svetových médií, je skôr o byrokratickom chaose a opakovaných prešľapoch. Čo hovorí ekonómia o zlyhaniach tajných služieb?

.týždeň

Vzbura vo výpredaji

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 11.11.2012

Boj proti konzumnému kapitalizmu vždy oslovoval časť mladých ľudí, intelektuálov aj umeleckú bohému. Lenže, čo ak kontrakultúra v skutočnosti náš hospodársky systém neohrozuje, ale poháňa?

.týždeň

Bambusové bicykle

.carmel Geverola .časopis .týždeň v ekonomike 05.11.2012

„Vypestujeme vám bicykel,“ znie slogan malej filipínskej firmy. Nie, neznamená to, že bicykle tu rastú na stromoch, ale vyrábajú sa z najvyššej traviny na svete. Z bambusu.

.týždeň

Európska cesta k nejednote

.hans-Werner Sinn .časopis .týždeň v ekonomike 04.11.2012

Mottom Spojených štátov amerických je veta „E pluribus unum" (Z mnohosti jediné). Mottom Európskej únie je veta „In varietate concordia", ktorá sa oficiálne prekladá ako „Jednotní v rozmanitosti". Bolo by ťažké vystihnúť rozdiely medzi americkým a európskym modelom ešte jasnejšie, než to vyjadrujú tieto heslá. USA sú taviacim kotlom, zatiaľ čo Európa je mozaikou rôznych národov a kultúr, ktorá sa počas svojich dlhých dejín vyvíja.

.týždeň

Kapitalizmus sa dá zlepšiť

.martin Hanus .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2012

Rozhovor s Ľubošom Pástorom, profesorom finančnej ekonómie na University of Chicago, o tom, či sa americkí ekonómovia posunuli doľava a či existuje stredná cesta.

.týždeň

V čom sa mýlili ekonomickí liberáli?

.ivan Mikloš .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2012

S vedomím všetkých rizík škatuľkovania musím hneď na začiatku uviesť, že sa považujem za ekonomického liberála, takže tento môj príspevok by pokojne mohol mať aj názov "V čom sme sa mýlili?"

.týždeň

Kto zlyhal?

.peter Kažimír .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2012

Finančná a hospodárska kríza v eurozóne aj vo zvyšku sveta je už takmer z definície krízou terajšieho politickoekonomického modelu. Bez zjednodušenia je teda krízou súčasnej podoby kapitalizmu. Sociálnodemokratickí politici a progresívni ekonómovia, ale nielen oni, dlhodobo upozorňovali na excesy tohto systému. Za všetky stačí spomenúť rastúcu príjmovú a majetkovú nerovnosť či oddelenie fungovania finančného systému od potrieb reálnej ekonomiky, a teda ľudí. V tomto zmysle dáva kríza kritickým hlasom, žiaľ, za pravdu.

.týždeň

Zachráni ľavica kapitalizmus?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2012

Reči o konci kapitalizmu, od začiatku krízy zaznievajúce prevažne zľava, sa ukázali ako prehnané. To však neznamená, že s existujúcou podobou ekonomického systému je všetko v poriadku. Niekde na jeho vylepšení môžu pravica i ľavica dokonca ťahať za jeden povraz.

.týždeň

Vzdelanie, investícia do detí

.marek Prokopec .časopis .týždeň v ekonomike 27.10.2012

Vzdelanie nie je zadarmo. Má svoju hodnotu, a preto aj svoju cenu. Čo môžu robiť zodpovední rodičia, ktorí chcú pomôcť svojim deťom v dosiahnutí čo najlepšieho, finančne dostupného vzdelania?