Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Na obhajobu bánk

.marek Prokopec .časopis .týždeň v ekonomike 01.07.2012

Diskusia o úlohe bánk v prebiehajúcej európskej dlhovej kríze je taká emotívna ako kríza samotná. S mnohými faktmi sa však narába veľmi voľne a niekedy dokonca v opačnom význame, než čomu zodpovedá skutočnosť.

.týždeň

Som veľmi sklamaný

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 23.06.2012

Je proti politike záchran v eurozóne a kritizuje manažment dlhovej krízy zo strany Angely Merkelovej. Centralizáciu EÚ považuje za škodlivú a sklamalo ho, že postkomunistické členské štáty sa proti nej nestavajú razantnejšie. Nemecký ekonóm Roland Vaubel.

.týždeň

Vráťme ľuďom zodpovednosť

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 23.06.2012

Patrí k najvýrečnejším kritikom centralizácie Európy. Riešenie našich nahromadených problémov vrátane vysokých dlhov vidí v decentralizovaní fiškálneho rozhodovania po vzore Švajčiarska. Konzervatívny britský europoslanec Daniel Hannan.

.týždeň

Príprava na eurogedon

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 17.06.2012

Výsledky volieb v Grécku môžu byť vydýchnutím pre eurozónu, ale aj spustením reťazovej reakcie s ťažko odhadnuteľnými dôsledkami pre našu krajinu i zvyšok menovej únie. Ako sa na grexit či eurogedon môžu pripraviť slovenskí občania, rodiny a firmy?

.týždeň

Fiškálna niť a ucho ihly

.michael J. Boskin .časopis .týždeň v ekonomike 10.06.2012

K zvratom vo voľbách často dochádza v dôsledku ekonomického vývoja, najmä v krušných časoch. Keď je slabý rast a málo pracovných miest, voliči vyháňajú úradujúcich politikov – či už ide o španielsku ľavicu, francúzsku pravicu, alebo holandských centristov.

.týždeň

Ako budeme konsolidovať

.martin Filko .časopis .týždeň v ekonomike 10.06.2012

Doterajšie písanie o stabilizácii verejných rozpočtov v rokoch 2012 a 2013 sa – okrem politickej agitky – nieslo v rovine kritiky či obhajoby jednotlivých opatrení. Priestor na konštruktívny príspevok z týchto perspektív je podľa mňa už vyčerpaný.

.týždeň

Samé vyššie dane

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.06.2012

Potrebu zníženia deficitu využíva vláda na presadenie výrazného zvyšovania daní a odvodov. Hoci opatrenia vraj mieria len na bohatých, veľkých a silných, v konečnom dôsledku na ne doplatia všetci občania Slovenska. Či už priamo, alebo nepriamo.

.týždeň

Chudnúť zdaňovaním? Radšej nie!

.ján Sporina .časopis .týždeň v ekonomike 02.06.2012

Naši južní susedia sa nedávno rozhodli nasledovať príklad USA a niektorých severských štátov v podobe zavedenia tzv. hamburgerovej dane. O tejto téme sa už začalo debatovať aj na Slovensku.

.týždeň

Koniec francúzskeho sna

.martin Feldstein .časopis .týždeň v ekonomike 02.06.2012

Kríza eurozóny je výsledkom neľútostného francúzskeho presadzovania tzv. európskeho projektu, teda projektu politického zjednotenia, ktorý sa začal po druhej svetovej vojne. Vtedy dvaja vedúci francúzski politici, Jean Monnet a Robert Schuman, prišli s návrhom vytvoriť Spojené štáty európske.

.týždeň

Facebook? Dislike!

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 02.06.2012

Mark Zuckerberg očakával, že o akcie jeho Facebooku sa budú investori biť ako o teplé rožky. Po dvoch týždňoch sa javia skôr ako stvrdnuté staré pečivo.