Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Nie spotrebnej dani z vína

.ján Hacaj .časopis .týždeň v ekonomike 18.09.2011

Každý, kto podniká štandardným spôsobom, vie, že zvyšovanie daní, odvodov a administratívneho zaťaženia brzdí rozvoj firiem, a teda aj tvorbu nových pracovných príležitostí.

.týždeň

Nezdanené víno je omyl

.časopis .týždeň v ekonomike 18.09.2011

V posledných týždňoch padlo niekoľko mýtov, ktoré v snahe zabrániť zavedeniu spotrebnej dane na tiché vína vyprodukovala vinárska loby. Mýtus prvý. Spotrebná daň na tiché vína je v rozpore s praxou v krajinách EÚ. Nie je.

.týždeň

Vlajky na pol žrde!

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 18.09.2011

Kým na Slovensku sa boj o euroval vedie s osudovou vážnosťou antickej tragédie a komentátori skloňujú dokonca pád vlády, v Nemecku pripomína debata o dlhovej kríze niečo medzi fraškou a burzou nápadov, ako riešiť problémy eurozóny.

.týždeň

Naši ľudia sfajnoveli

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 11.09.2011

Rozhovor s Jurajom Vinšom o holandských farmároch a ich podnikaní na Slovensku.

.týždeň

Cudzinci na slovenskej pôde

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 11.09.2011

Poľnohospodárstvo je jeden z posledných sektorov ekonomiky, ktorý je málo dotknutý privatizáciou. Ale mení sa to. Pôdu už dlhšie skupujú bývalí politici, právnici a popri nich sa tu usadili aj mnohí cudzinci. Medzi nimi dominujú Holanďania a Dáni. No prečo práve oni?

.týždeň

Fond je mŕtvy, nech žije fond

.radovan Kazda .časopis .týždeň v ekonomike 05.09.2011

Tento rok sa rozhoduje o osude Recyklačného fondu, ktorý je v oprávnenej nemilosti jeho prispievateľov už od roku 2001, keď bol založený. Vznik fondu práve v čase, keď Dzurindova vláda zrušila mnoho štátnych fondov, naozaj nevyzeral ako racionálne rozhodnutie. Ani ním nebol.

.týždeň

Zbavme banky výsad

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 27.08.2011

Tento rozhovor vznikol už pred dvoma mesiacmi. Návrhy rakúskeho ekonóma Gregora Hochreitera na prestavbu finančného systému sa z dnešného pohľadu môžu zdať radikálne až výstredné. No uverejňujeme ich ako zaujímavý príspevok k debate o súčasnej kríze.

.týždeň

Dajme Grécku šancu

.marek Prokopec .časopis .týždeň v ekonomike 27.08.2011

Grécko je mimoriadne zadlžené a málo efektívne. Potrebuje preto reštrukturalizovať (znížiť) svoj dlh a vystúpiť z eurozóny. Pri svojej súčasnej efektivite je takmer nemožné, aby svoje dlhy dokázalo platiť. Len na udržanie stabilnej úrovne zadlženia by potrebovalo tvoriť 7- až 10-percentné ročné primárne rozpočtové prebytky.

.týždeň

Pred rubikonom

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 22.08.2011

Spoločné európske dlhopisy sú nevyhnutné na zachovanie eurozóny v dnešnej podobe. Zároveň sú rozhodujúcim krokom na ceste k fiškálnej únii.

.týždeň

Robin Hood po „európsky“

.radovan Kavický .časopis .týždeň v ekonomike 22.08.2011

Ďalšie a ďalšie bailouty, celoeurópske dane, zasahovanie do rozpočtovej suverenity a prehĺbenie integrácie smerom k fiškálnej únii, teda trpkému koncu EÚ. Toto smerovanie si nakoniec vybrali čelní predstavitelia Nemecka a Francúzska po ostatnom summite.