Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Krach centrálneho riadenia peňazí

.peter Gonda .časopis .týždeň v ekonomike 22.08.2011

S cenovou bublinou na burzách praskla aj tá slovná, v podobe predpovedí o konci finančnej krízy. Záchranárom z radov politikov a centrálnych bankárov sa podarilo krízu natiahnuť, vykopať jej hlbšie dno, pretransformovať ju na dlhovú a preniesť vyššie náklady na obyvateľov do budúcnosti.

.týždeň

Ticho namiesto odpovedí

.robert Žitňanský .časopis .týždeň v ekonomike 22.08.2011

Do ponurej scenérie ekonomického diania vo svete akosi nezapadá debata o takej malichernosti, akou je návrh rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky. Lenže je to práve tá scenéria, ktorá by nás mala prebudiť zo sladkých snov.

.týždeň

Na ceste k superštátu?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 22.08.2011

Minulotýždňové stretnutie Angely Merkelovej a Nicolasa Sarkozyho prinieslo súbor opatrení, ktoré majú ďalej prehĺbiť ekonomickú centralizáciu v Európe. Na Slovensku zatiaľ zaznievajú hlasy, že nech nastane čokoľvek, za každú cenu sa musíme držať Nemecka.

.týždeň

Príliš nízke škrty

.časopis .týždeň v ekonomike 07.08.2011

Americká vláda sa tesne vyhla platobnej neschopnosti, ratingové agentúry opatrne ponechali Spojeným štátom známku AAA. Dobrá správa? Nie nevyhnutne.

.týždeň

Euroamerická dlhová dilema

.michael J. Boskin .časopis .týždeň v ekonomike 07.08.2011

Zámožná Európa i zámožná Amerika sa topia v deficitoch a dlhoch vinou nafúknutých sociálnych štátov, ktoré dnes buď existujú (Európa), alebo sa na nich pracuje (Spojené štáty).

.týždeň

Alkohol a daňová spravodlivosť

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 07.08.2011

Ministerstvo financií predkladá návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorý okrem iného zavádza zdaňovanie tichého vína. Kým zástancovia nového predpisu hovoria o daňovej spravodlivosti, vinári bijú na poplach.

.týždeň

Účet za eurožúr rastie

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 30.07.2011

„Oživenie v eurozóne je na dobrej ceste a euro stojí na pevných ekonomických základoch,“ dočítame sa v oficiálnom výstupe posledného bruselského stretnutia predstaviteľov EÚ. O pár riadkov nižšie sa opisujú opatrenia, ktoré predstavujú de facto bankrot Grécka.

.týždeň

Izraelská syrová revolúcia

.jana Shemesh .časopis .týždeň v ekonomike 24.07.2011

Týmto názvom svetové spravodajské agentúry opisovali vzburu Izraelčanov proti neustále sa zvyšujúcej cene obľúbeného výrobku. Pre ľudí zo zahraničia to vyzerá ako bizarná revolta rozmaznaných občanov jedného z mála fungujúcich štátov v regióne. Ale v skutočnosti ide o viac.

.týždeň

Churchill bol zlosyn

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 24.07.2011

Je dnes jedným z najznámejších a najkontroverznejších libertariánov v Spojenom kráľovstve. Označuje sa za britského nacionalistu, ale pamätá si iba jedinú oprávnenú vojnu. Navyše hlboko nesúhlasí so súčasnou zahraničnou politikou Británie. Sean Gabb.

.týždeň

Komu patria myšlienky

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 17.07.2011

O autorských a patentových právach sa v poslednom čase veľa hovorí. Podľa ich obhajcov majú stimulovať výskum a tvorivosť. Je však koncept duševného vlastníctva zárukou pokroku, alebo ho, naopak, brzdí a obmedzuje ľudskú slobodu?