Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Príliš nízke škrty

.časopis .týždeň v ekonomike 07.08.2011

Americká vláda sa tesne vyhla platobnej neschopnosti, ratingové agentúry opatrne ponechali Spojeným štátom známku AAA. Dobrá správa? Nie nevyhnutne.

.týždeň

Euroamerická dlhová dilema

.michael J. Boskin .časopis .týždeň v ekonomike 07.08.2011

Zámožná Európa i zámožná Amerika sa topia v deficitoch a dlhoch vinou nafúknutých sociálnych štátov, ktoré dnes buď existujú (Európa), alebo sa na nich pracuje (Spojené štáty).

.týždeň

Alkohol a daňová spravodlivosť

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 07.08.2011

Ministerstvo financií predkladá návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorý okrem iného zavádza zdaňovanie tichého vína. Kým zástancovia nového predpisu hovoria o daňovej spravodlivosti, vinári bijú na poplach.

.týždeň

Účet za eurožúr rastie

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike 30.07.2011

„Oživenie v eurozóne je na dobrej ceste a euro stojí na pevných ekonomických základoch,“ dočítame sa v oficiálnom výstupe posledného bruselského stretnutia predstaviteľov EÚ. O pár riadkov nižšie sa opisujú opatrenia, ktoré predstavujú de facto bankrot Grécka.

.týždeň

Izraelská syrová revolúcia

.jana Shemesh .časopis .týždeň v ekonomike 24.07.2011

Týmto názvom svetové spravodajské agentúry opisovali vzburu Izraelčanov proti neustále sa zvyšujúcej cene obľúbeného výrobku. Pre ľudí zo zahraničia to vyzerá ako bizarná revolta rozmaznaných občanov jedného z mála fungujúcich štátov v regióne. Ale v skutočnosti ide o viac.

.týždeň

Churchill bol zlosyn

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 24.07.2011

Je dnes jedným z najznámejších a najkontroverznejších libertariánov v Spojenom kráľovstve. Označuje sa za britského nacionalistu, ale pamätá si iba jedinú oprávnenú vojnu. Navyše hlboko nesúhlasí so súčasnou zahraničnou politikou Británie. Sean Gabb.

.týždeň

Komu patria myšlienky

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 17.07.2011

O autorských a patentových právach sa v poslednom čase veľa hovorí. Podľa ich obhajcov majú stimulovať výskum a tvorivosť. Je však koncept duševného vlastníctva zárukou pokroku, alebo ho, naopak, brzdí a obmedzuje ľudskú slobodu?

.týždeň

Talianska skleróza

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 17.07.2011

Požiar dlhovej krízy už ohrozuje aj tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny. Pritom Taliansko je príliš veľké, aby ho ostatní zachránili. V čom tkvie jadro problému tejto krajiny? A podarí sa jej dostať z dlhovej pasce vlastnými silami?   

.týždeň

Aký bude II. pilier?

.marek Prokopec .časopis .týždeň v ekonomike 11.07.2011

Diskusia o úpravách II. dôchodkového piliera sa uberá správnym smerom. Rušenie garancií v kľúčových sporiacich fondoch, predĺženie garancií v konzervatívnom fonde, automatické zaraďovanie nových ľudí do systému či možnosť kombinovania dvoch fondov sú pre dlhodobé fungovanie sytému kľúčové. Nedostatky však vidieť v iných dvoch bodoch.

.týždeň

Západ ničí kultúra závislosti

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.07.2011

Kritizuje životný štýl britskej spodiny a tvrdí, že Aziati sú možno noví nositelia „buržoáznych cností“. Viac ako kolonializmus vraj poškodili tretí svet socialistické experimenty domácich vládcov. A teší sa už na Singapur. Srílansko-britský ekonóm Razeen Sally.