Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Talianska skleróza

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 17.07.2011

Požiar dlhovej krízy už ohrozuje aj tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny. Pritom Taliansko je príliš veľké, aby ho ostatní zachránili. V čom tkvie jadro problému tejto krajiny? A podarí sa jej dostať z dlhovej pasce vlastnými silami?   

.týždeň

Aký bude II. pilier?

.marek Prokopec .časopis .týždeň v ekonomike 11.07.2011

Diskusia o úpravách II. dôchodkového piliera sa uberá správnym smerom. Rušenie garancií v kľúčových sporiacich fondoch, predĺženie garancií v konzervatívnom fonde, automatické zaraďovanie nových ľudí do systému či možnosť kombinovania dvoch fondov sú pre dlhodobé fungovanie sytému kľúčové. Nedostatky však vidieť v iných dvoch bodoch.

.týždeň

Západ ničí kultúra závislosti

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.07.2011

Kritizuje životný štýl britskej spodiny a tvrdí, že Aziati sú možno noví nositelia „buržoáznych cností“. Viac ako kolonializmus vraj poškodili tretí svet socialistické experimenty domácich vládcov. A teší sa už na Singapur. Srílansko-britský ekonóm Razeen Sally.  

.týždeň

Zavedie Nemecko rovnú daň?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 10.07.2011

Nemecká politická scéna je v týchto dňoch konfrontovaná s radikálnym návrhom, ktorý by prekopal daňové právo a zaviedol v najväčšej európskej ekonomike rovnú daň vo výške 25 percent. Úspech takéhoto podujatia by mal nepochybne vplyv aj na slovenské hospodárstvo.

.týždeň

Naše rozhodnutia bývajú smrteľné

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 02.07.2011

Dvadsať rokov sa venuje krízovému manažmentu. Naposledy zachránil výrobu injekčných striekačiek v spoločnosti Chirana T. Injecta v Starej Turej. Pred dvoma rokmi bola takmer mŕtva a dnes expanduje. O osudových rozhodnutiach sme sa rozprávali s krízovým manažérom Teodorom Lysákom.

.týždeň

Depresie a vnútrostranícka disciplína

.časopis .týždeň v ekonomike 25.06.2011

Cvičenie vo vnútrostraníckej disciplíne gréckemu premiérovi zatiaľ vyšlo. Pozmenenú vládu predložil minulý týždeň na hlasovanie o dôvere parlamentu –a dôvera je odhlasovaná. Odkývne však parlament aj dôležitejšie rozhodnutie o ďalšom šetrení, ktoré Grécko potrebuje?

.týždeň

Kupovanie stability

.radovan Kavický .časopis .týždeň v ekonomike 25.06.2011

Jedným z argumentov pre náš vstup do Európskej únie bol ten o stabilite: Dosiahnutie politickej stability pričlenením sa k vyspelým demokraciám a získanie ekonomickej stability vstupom na jednotný európsky trh či prijatím eura ako spoločnej meny. Aká je však realita?

.týždeň

Zbavte sa eura

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 25.06.2011

Tvrdí, že menová únia je dobrá, ak je prirodzená a vznikla na žiadosť trhu. Ak je však dielom politikov, ktorí ignorujú ekonomické zásady v mene popularity, dopadne to zle. Profesor ekonómie Philipp Bagus.

.týždeň

Singapur na Dunaji

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 25.06.2011

Ministerstvo hospodárstva malo možno pomenovať svoj program stovky opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia „Cililing“ namiesto „Singapur“. Ušetrilo by si aspoň uštipačné otázky o tom, či chce u nás vláda po vzore ázijskej krajiny zaviesť aj trest smrti a palicovanie.

.týždeň

Zdravotníctvo a Národný program reforiem

.peter Pažitný .časopis .týždeň v ekonomike 19.06.2011

Ministerstvo financií zverejnilo národný program reforiem (NPR). V oblasti Zdravie program určil, že „vláda zlepší zdravotnú starostlivosť tak, aby sa do roku 2020 zvýšil počet očakávaných rokov zdravého života na 60 rokov“. Teda o 7,3 roka oproti roku 2008.