Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Európsky mechanizmus nestability

.hans-Werner Sinn .časopis .týždeň v ekonomike 30.01.2011

Do roku 2010 sa Európa mala stať „najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou vedomostne orientovanou spoločnosťou na svete“. Tak znelo oficiálne vyhlásenie Európskej komisie v takzvanej Lisabonskej agende v roku 2000. Od toho odvážneho prísľubu prešlo desaťročie a dnes je to už oficiálne: Európa nie je šampiónom v raste, Európa v raste prepadá. Kým súčasné členské krajiny EÚ zaznamenali za posledných desať rokov rast 14 percent, Severná Amerika zaznamenala 18 percent, Latinská Amerika 39 percent, Afrika 63 percent, Stredný východ 60 percent, Rusko 59 percent, Singapur, Južná Kórea, Indonézia a Taiwan 52 percent, India 104 percent a Čína 171 percent.

.týždeň

Ficov nezmysel nás vyjde draho

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 30.01.2011

Minulotýždňové rozhodnutie Ústavného súdu o zisku zdravotných poisťovní považuje za zadosťučinenie. Ficovi by náklady pokojne zosobnil. Zároveň hovorí, čo všetko je v zdravotníctve ešte potrebné urobiť. Riaditeľ Health Policy Institute, Peter Pažitný.

.týždeň

Väčší euroval, aj morálny hazard

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 22.01.2011

Začiatkom minulého týždňa otvorili európski ministri financií oficiálnu debatu o posilnení efektívnej úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Aj keď konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo, zväčšenie eurovalu ukrýva značné riziká.

.týždeň

Plas v opere, čo tak ho premenovať?

.peter Michalka .časopis .týždeň v ekonomike 22.01.2011

A tak sa nám v plnej paráde a veľkej sláve skončil už 11. ročník Plesu v opere usporadúvaného po každý rok na začiatku plesovej sezóny v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Tí, čo ho pripravujú a zúčastňujú sa na ňom, si ho nevedia vynachváliť. Televízni diváci si môžu užiť aspoň pohľad na stoly prehýbajúce sa pod stovkami kilogramov jedla.

.týždeň

Veľký súboj o pracovné právo

.andrej Beňo .časopis .týždeň v ekonomike 22.01.2011

Rezort Jozefa Mihála avizuje úpravy v Zákonníku práce. Zuby si naň brúsi aj Smer a odborári volajúci po 35-hodinovom pracovnom týždni. Ako dopadne tohtoročný veľký súboj o pracovné právo?

.týždeň

Toto storočie nepatrí Západu

.časopis .týždeň v ekonomike 16.01.2011

.čo vidieť v zrkadle, ktoré nám nastavuje kríza? Aké príležitosti ponúka? Vyrovná sa Západ so vzostupom Ázie? V spolupráci so sieťou GlobeReporter.org vám .týždeň tento rok prinesie sériu rozhovorov so svetovými podnikateľskými lídrami. Prvým je Chairman Europe spoločnosti Microsoft Jan Muehlfeit.

.týždeň

Železničný trh má „špecifiká“

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 16.01.2011

Na náš trh vstupuje súkromný železničný prepravca, ktorý má Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) ukázať, ako sa robí osobná preprava. Ak však čakáte železnice, ktoré budú žiť z cestovného ,a nie z daní, zabudnite.

.týždeň

Ako Keynes zastrel mechanizmy zmeny

.steven Horowitz .časopis .týždeň v ekonomike 10.01.2011

Jeden z najpresnejších a často opakovaných výrokov rakúskeho ekonóma Friedricha Hayeka o jeho anglickom kolegovi Johnovi Maynardovi Keynesovi znie: „Agregáty pána Keynesa zastierajú najzákladnejšie mechanizmy zmeny.“

.týždeň

Regulátori sa utrhli z reťaze

.radovan Kavický .časopis .týždeň v ekonomike 10.01.2011

Nech to už znie akokoľvek, rok 2011 bude pre finančný sektor predovšetkým rokom regulácie, rokom dopadov regulácií, ktoré už boli prijaté a tých, ktoré sa ešte len pripravujú.

.týždeň

Centrálna banka pod lupou

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 19.12.2010

Centrálne banky začínajú vystupovať z tieňa verejného nezáujmu. Najmä Fed čaká veľa vysvetľovania.