Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Ako Keynes zastrel mechanizmy zmeny

.steven Horowitz .časopis .týždeň v ekonomike 10.01.2011

Jeden z najpresnejších a často opakovaných výrokov rakúskeho ekonóma Friedricha Hayeka o jeho anglickom kolegovi Johnovi Maynardovi Keynesovi znie: „Agregáty pána Keynesa zastierajú najzákladnejšie mechanizmy zmeny.“

.týždeň

Regulátori sa utrhli z reťaze

.radovan Kavický .časopis .týždeň v ekonomike 10.01.2011

Nech to už znie akokoľvek, rok 2011 bude pre finančný sektor predovšetkým rokom regulácie, rokom dopadov regulácií, ktoré už boli prijaté a tých, ktoré sa ešte len pripravujú.

.týždeň

Centrálna banka pod lupou

.martin Vlachynský .časopis .týždeň v ekonomike 19.12.2010

Centrálne banky začínajú vystupovať z tieňa verejného nezáujmu. Najmä Fed čaká veľa vysvetľovania.

.týždeň

Rok skúšky pre euro

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 19.12.2010

Pred dvoma rokmi bolo u nás zavedenie eura vítané ako prísľub lepších peňazí. Pred rokom sme mali pocit, že v čase krízy nám spoločná mena priniesla stabilitu a minimálnu infláciu. No na obzore už bolo vidieť mraky dlhovej krízy. Najbližší rok rozhodne o osude eura.

.týždeň

Čia je spoločenská zodpovednosť?

.jagdish Bhagwati .časopis .týždeň v ekonomike 13.12.2010

Korporácie sa ocitajú pod tlakom, osobitne zo strany aktivistických mimovládnych organizácií, aby prevzali špecifickú „spoločenskú zodpovednosť“ (corporate social responsibility – CSR). No hoci po tejto zodpovednosti existuje volanie a niektoré korporácie tomuto volaniu vyhovejú, nie sú celkom jasné jej dôvody a spôsoby, akými sa má realizovať.

.týždeň

Imperiální euro

.časopis .týždeň v ekonomike 13.12.2010

Jacques Delors, hlavní architekt Maastrichtské smlouvy, EMU a tím defakto i eura, může být spokojen. Dožil se pravděpodobně toho, že krize společné měny (nespolečných dluhů) povede nakonec k vytvoření panevropské fiskální nadvlády a suverénní fondy (dluhy) přestanou být suverénní a ohrožovat koncepci evropské integrace.

.týždeň

Návrat z gréckej cesty

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike 12.12.2010

Prvý rozpočet vlády Ivety Radičovej je na svete. Spolu s balíčkom úsporných opatrení dáva tušiť, aký bude rok 2011, keď chce koalícia presadiť niekoľko zásadných zmien. Zdá sa, že reformátori sa vrátili. No tentoraz postupujú opatrnejšie, ako by mohli.

.týždeň

Kto získa novácku chemičku

.gabriel Beer .časopis .týždeň v ekonomike 06.12.2010

Na Slovensku už nie je veľa zaujímavých postsocialistických fabrík bez jasných vlastníkov, na ktorých by sa dala rozvinúť nejaká zaujímavá hra. Asi jednou z posledných sú Novácke chemické závody (NCHZ), ktoré nemali veľké šťastie na jasných strategických vlastníkov. Okolo najväčšej slovenskej chemičky sa zatiaľ krútili len veľkí slovenskí hráči. Mali ambíciu dať firmu do poriadku a nájsť niekoho, kto by za ňu dobre zaplatil.

.týždeň

Ako si vedú naši reformátori?

.tomáš Meravý .časopis .týždeň v ekonomike 05.12.2010

Boj o konečnú podobu novej legislatívy v oblasti daní a odvodov sa načas skončil. Poslanci Národnej rady schválili definitívne znenia príslušných noviel. Po množstve unáhlených komentárov a analýz, ktoré niekoľkomesačný proces schvaľovania novej legislatívy sprevádzali, nastal až teraz, keď je balík hotový a hlavy schladené, skutočne vhodný čas na nejaké prvé zhodnotenie. A to by sa dalo zhrnúť do slov: Pre zelenáčov vo vláde to bola veľká lekcia z politiky.

.týždeň

Tabuizácia verejných financií

.radovan Kavický .časopis .týždeň v ekonomike 29.11.2010

Nedostatky v oblasti nakladania s verejnými zdrojmi sú značné, nadviazanie na reformy z minulosti potrebné, hoci recept na trvalé odstránenie naďalej chýba.