Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň v ekonomike
.týždeň

Zbláznil sa Krugman?

.vladimír Vaňo .časopis .týždeň v ekonomike 01.08.2010

V úvode leta sa Paul Krugman, americký ekonóm a komentátor denníka New York Times, aj na Slovensku postaral o rozruch svojím názorom.

.týždeň

Pomocná ruka samospráve

.ján Marušinec .časopis .týždeň v ekonomike 26.07.2010

Ministrom novej vlády nie je zatiaľ čo závidieť. Ešte sa nestihli poriadne usadiť vo vládnych kreslách a už dostali od ministra financií domácu úlohu hľadať úspory vo svojich rezortoch.

.týždeň

Družstvo nie je akciovka

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 26.07.2010

Družstvá na Slovensku neprešli úplnou privatizáciou tak ako obchodné spoločnosti. Je to na ich stave vidieť dodnes. Ako im pomôcť dokončiť transformáciu a zabezpečiť rozvoj? Hovoríme s Danielom J. Kratkym z poradenskej firmy LawFarm, ktorá sa špecializuje na vnútornú stabilizáciu družstiev.

.týždeň

Hipík z londýnskej City

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 26.07.2010

Ľavicovo zmýšľajúci hipík sa dostal náhodou k práci bankového analytika v investičnej banke, ktorá je súčasťou londýnskej City. Systém práce a vzťahov ho zomlel, vyžmýkal a vypľul. Ako hipíka či skôr yupíka.

.týždeň

Čas na zoštíhlenie vlády

.michael J. Boskin .časopis .týždeň v ekonomike 19.07.2010

Terajšia finančná kríza v Európe ponúka jedinečnú aktualizáciu Leninovho výroku, že nič krajinu nedestabilizuje tak ako útok na jej menu. V dnešnej Európskej únii nič tak nedestabilizuje euro, ako útek členských krajín od svojich dlhov.

.týždeň

Ľudia sú naivní konzumenti

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 18.07.2010

Stretli sme sa v bratislavskej reštaurácii, kde bežali futbalové majstrovstvá sveta. Futbal ho zaujíma a sám ho aj hráva na americkej univerzite. Viac ho však láka výskum ekonomického myslenia ľudí. Behaviorálny ekonóm Botond Kőszegi.

.týždeň

Čo s daňovým systémom?

.renáta Bláhová .časopis .týždeň v ekonomike 04.07.2010

Slovensko v roku 2004 zaviedlo "rovnú daň" a získalo v zahraničí povesť krajiny s jednoduchým a zrozumiteľným daňovým systémom. Reforma zjednodušila v tom čase veľmi neprehľadnú daňovú legislatívu.

.týždeň

Inflácia alebo deflácia?

.martin Feldstein .časopis .týždeň v ekonomike 04.07.2010

Investori, s ktorými sa dnes rozprávam, nie sú si istí, či sa majú báť budúcej inflácie v USA, alebo skôr budúcej deflácie. Dobrá správa je, že na niekoľko nasledujúcich rokov by sa nemali báť ani jednej z nich.

.týždeň

Prečo sa Brazílii darí

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 04.07.2010

Brazília je pre niekoho stále krajinou tretieho sveta. Z ekonomického hľadiska to už neplatí minimálne posledných 15 rokov. Reformy sa začali v polovici 90. rokov, po desaťročiach diktatúr, štátom riadenej ekonomiky, neúspešných reforiem z 80. rokov, spojených s neustálou infláciou, deficitným rozpočtom a vyhlásení defaultov.

.týždeň

Už nie sme banánová republika

.jozef Ryník .časopis .týždeň v ekonomike 04.07.2010

Brazília v minulosti nesplácala svoje dlhy a za tú nezodpovednosť pyká dodnes. Napriek tomu sa jej pomerne rýchlo darí dostať z krízy. Nielen o brazílskej ekonomike hovoríme s generálnym sekretárom novovzniknutej Luso-Brazilian business association Renatom Pellegrinim.