Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň vo svete
.týždeň

Na cestách s Tomášom Bellom

.tomáš Bella ..ako je to (s)právne .týždeň vo svete 27.10.2013

Mali sme v Bratislave na návšteve Belgičana, top manažéra vo významnej firme, ktorý tu bol prvýkrát po tridsiatich rokoch. Pri poslednej návšteve tu písal pre svoje noviny o tom, ako Československo podporuje medzinárodný terorizmus. Stretli sme sa chvíľu po tom, ako sa ubytoval v Carltone a jeho prvá veta bola: „Toto je úžasné, vy tu máte hotely a všetko!“

.týždeň

Život po genocíde

.ivana Rybanská .časopis .týždeň vo svete 20.10.2013

Pláž jazera Kivu v meste Gisenyi pri hraniciach s Kongom nie je podvečer prázdna, vyzerá skôr ako ideálna dovolenková destinácia. Odohráva sa tu futbalový zápas, vidieť zopár bežcov aj plavcov. Dvadsaťštyriročný Elisee Niyonsenga dáva rozcvičku skupine detí a tínedžerov.

.týždeň

Zmrzlina do vedra

.veronika Balážiová .časopis .týždeň vo svete 20.10.2013

Baracoa je najstaršie mesto na Kube a až do 60. rokov žilo odrezané od celého ostrova, pretože tam neviedla cesta cez horské sedlo. Tú dal vybudovať až Fidel a krásny priechod cez hory, ktorý tak vznikol, je naozaj pastvou pre oči. Dovtedy sa do Baracoy dalo dostať iba po mori a tú izolovanú existenciu v meste dodnes cítiť. Ľudia sú tu uzavretejší, ani návštevníci ich nezaujímajú. To, ako jedno im to bolo, som si nafilmovala aj vo fajnovej zmrzlinárni. Ešte väčšiu ľahostajnosť sme mohli nakrútiť v ľudovej zmrzlinárni.

.týždeň

Na cestách s Tomášom Bellom

.tomáš Bella .časopis .týždeň vo svete 20.10.2013

Je dosť zvláštne povedať, že som sa náhodou ocitol na pláži na Bali, ale stalo sa. Musel som byť pracovne v utorok v Kuala Lumpure a v sobotu v Jakarte. Nikdy predtým som nebol v Ázii, ale zadíval som sa na Google Maps, všimol si, že Bali je tak nejako uprostred a vzápätí som istil, že s ázijskou obdobou Ryanairu ma vyjde dodatočná letenka na 30 dolárov.

.týždeň

Americkí politici nie sú až takí šialenci

.martin Hanus .časopis .týždeň vo svete 14.10.2013

O aktuálnom dianí v USA sme sa zhovárali s Ľubošom Pástorom, profesorom finančnej ekonómie na University of Chicago.

.týždeň

Hmla od Dunaja

.jela Krajčovič .časopis .týždeň vo svete 14.10.2013

Od októbra sa Dunaj každé ráno oblieka do hmly. Druhý breh zmizne, stratí sa. Je to exkluzívne, keďže sa to dá zažiť len v istú časť roka. Ranný chvat znemožňuje vychutnať si zahalenú rieku na kamennej lavičke pri vode. Je venovaná, ako hlása vytesaný nápis, L. Palkovičovi (rodák zo Šenkvíc od Trnavy, môj rodák). Neďaleko kotví asi rok jedna opustená loď, s ktorou má možno niekto podnikateľský sen.

.týždeň

Český týždeň Tomáša Němečka

.tomáš Němeček .časopis .týždeň vo svete 14.10.2013

Minulý štvrtok poslal švajčiarsky súd v Bellinzone na štyri roky a štyri mesiace do väzenia Antonína Koláčka (54) a spolu s ním štyroch ďalších Čechov, ktorí koncom 90. rokov spáchali mnohomiliardovú privatizačnú krádež. Pri tej správe mi až slzy vbehli do očí: Veď to je moja mladosť! O nečistom ovládnutí Mosteckej uhoľnej som písal pätnásť rokov.

.týždeň

Americká záverečná

.časopis .týždeň vo svete 14.10.2013

Američania opäť pocítili, aký je život s čiastočne nefungujúcou federálnou vládou. Aké to bolo? Zavreté národné parky, ohradené pamätníky, v praktickom živote pre mnohých žiadna zmena. Otrasy na politickej scéne však zostanú ešte dlho citeľné.

.týždeň

Pyrrhovo víťazstvo Angely Merkelovej

.george Soros .časopis .týždeň vo svete 14.10.2013

V Nemecku sa dráma okolo krízy eura skončila. V predvolebnej kampani sa o tejto téme hovorilo málo. Kancelárka Merkelová urobila, čo bolo nevyhnutné, aby zabezpečila prežitie eura, a urobila to s najmenšími možnými nákladmi pre Nemecko.

.týždeň

Perebroska a globálne otepľovanie

.pavol Brunovský .časopis .týždeň vo svete 14.10.2013

V roku 1987 som si v Moskve zašiel na slávny seminár veľkého matematika, nevidiaceho Leva Pontrjagina. Na moje prekvapenie sa v ňom nehovorilo o matematike, témou bol občiansky odpor proti „perebroske“, do ktorej sa zapojil aj osobne Pontrjagin. Perebroskou sa nazýval gigantický projekt nasmerovania vodnatých severných riek do Kaspického mora. Dôvodom bol dlhodobý nevysvetlený pokles jeho hladiny v minulosti a starosti, ktoré to spôsobovalo ťažbe ropy. Lenže v roku 1987 už hladina stúpala a napriek tomu sa perebroska projektovala ďalej.