Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň vo svete
.týždeň

Sultán Erdogan?

.časopis .týždeň vo svete 08.06.2013

Kto je Recep Tayyip Erdogan? Autokrat, ktorý riadi sekulárny štát a pokúša sa doň vniesť islamistické prvky? Možno len politik, ktorému turecké paradoxy prerastajú cez hlavu.

.týždeň

Nuda v Ženeve

.viera Strišková .časopis .týždeň vo svete 08.06.2013

Keď som minule zazrela pri Ženevskom jazere Paola Coelha, spomenula som si na román Jedenásť minút, ktorého dej sa tu odohráva. Mária, hlavná hrdinka, sem prišla s vidinou lepšej budúcnosti. Legálna, ale psychicky a fyzicky náročná práca prostitútky ju však k splneniu sna nepribližuje. No ako každá správna rozprávka, aj táto sa končí šťastne.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 08.06.2013

Sobota: Zase jeden prepršaný víkend. Túto jar stále prší. Minulá jar bola suchá a pekná. Praha vraj tento rok zažila osemdesiat slnečných hodín, asi toľko, čo Nové Hebridy. Tento víkend to nebude lepšie. Učím sa však na kapitánske skúšky riečnej plavby, tak nech si prší.

.týždeň

Táto krajina nie je pre ženy

.róbert Csere .časopis .týždeň vo svete 02.06.2013

Číne patrí jeden smutný svetový rekord: ročne tu spácha samovraždu trikrát viac žien ako mužov. Asi nie je náhoda, že protest, ktorý Peking pred výročím masakry z Námestia nebeského pokoja zažil, vyvolala práve samovražda ženy. Údajná samovražda.

.týždeň

Švédsky yoging

.alexandra Stanová .časopis .týždeň vo svete 02.06.2013

Médiá informujú o nepokojoch v častiach Štokholmu, obývaných imigrantmi. Pre mňa má však život v tomto meste inú príchuť. Už keď som sem prišla ako študentka v roku 2009 prvýkrát – bola treskúca zima so snehovou búrkou – bola to láska na prvý pohľad, ja a staré mesto Gamla Stan.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 02.06.2013

Je to nádherná pláž. Dlhá, široká a zdanlivo nekonečná. Okolo majáka na konci pláže na more vyrážajú obrovské lode vrátane mnohých trajektov, čo spájajú Poľsko so Švédskom či Dánskom. Raz by sa tu okolo majáka mohli plaviť lode aj s českou alebo slovenskou vlajkou. Swinoujscie, poľský prístav v ústí Odry, je akýmsi predsunutým stanovišťom ešte omnoho významnejšieho Štetína. Ten mal kedysi pre Československo taký význam, že si Edvard Beneš na Versailleskej mierovej konferencii vymohol, aby tu Československo spoločne s Hamburgom získalo svoje výsostné územie. A po Odre mohli plávať lode z Československa až k moru bez toho, aby ich obťažovali nemecké úrady.

.týždeň

Hranice čínskeho zázraku

.martin Slobodník .časopis .týždeň vo svete 02.06.2013

Pred storočím Čínu označovali za „chorého muža východnej Ázie“. Jej význam vo svete bol úplne okrajový. Ani založenie Čínskej republiky na začiatku 20. storočia neprinieslo väčšine obyvateľstva zvyšovanie životnej úrovne. Potom prišiel komunista Mao a ťažká ekonomická kríza. Až sa zrodil súčasný ekonomický zázrak, ktorý však naráža na svoje hranice.

.týždeň

Putin v lufte

.mária Mikušová .časopis .týždeň vo svete 02.06.2013

Spýtajte sa basketbalovej trénerky Hejkovej, futbalového trénera Weissa, hokejového Šuplera, ktoréhokoľvek nášho hokejistu či futbalistu, pôsobiaceho v Rusku, na najsilnejšie zážitky z Moskvy. Určite spomenú aj dopravu. Ba skôr jej státie. Nekonečno môže v Moskve v aute trvať hodiny.

.týždeň

Belgicko uprostred Afriky

.lukáš Zorád .časopis .týždeň vo svete 26.05.2013

Ako milovníka čokolády ma lacné a v rovníkovej klíme väčšinou rozpustené supermarketové čokolády ťažko uspokoja. Ako Čechoslováka, odchovaného na čerstvom rannom chlebe, ma britský toastový chlieb priam uráža. Dobré syry nie sú v kenskej kultúre udomácnené napriek všadeprítomným stádam kráv, oviec a kôz. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som toto všetko a omnoho viac objavil v malom rovníkovom mestečku Nanyuki v podhorí Mt. Kenya.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 26.05.2013

Vy na Slovensku si asi ešte pamätáte Zemanov slávny bonmot z roku 1999 o tom, že popradské pivo je dobré akurát tak na „rozpúšťanie zubných protéz“. A že Zlatý bažant, považovaný za to najlepšie medzi slovenskými pivami, je maximálne taký český výčapný priemer. Slovenským pivárom Zeman odporúčal, aby si slovenským pivom nekazili chuť a pili to kvalitné, dovážané z Česka. Slovenských pivovarníkov tým na dlhé roky smrteľne urazil a naštval.