Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.týždeň vo svete
.týždeň

Môžem veriť vláde, ktorá nás toľkokrát oklamala?

.jana Čavojská .časopis .týždeň vo svete 02.09.2012

Buddhistický mních Ašin Issarija (37) alebo Kráľ Nula, ako si sám hovorí, bol jedným z organizátorov Šafranovej revolúcie 2007. Po jej potlačení musel ujsť z Barmy do Thajska. V meste Mae Sot neďaleko barmských hraníc založil knižnicu. Vystupuje verejne, neskrýva sa, hoci vie, že chápadlá barmskej vlády siahajú aj sem.

.týždeň

Pani a prezident

.jana Čavojská .časopis .týždeň vo svete 02.09.2012

Generáli odovzdali moc civilnej vláde, Aun Schan Su Ťij je od mája v parlamente. Už sme takmer demokratickí, kričia politickí predstavitelia Mjanmarska do sveta. Dokonca aj vízovú politiku pred pár týždňami uvoľnili. Tak kde je problém?

.týždeň

Stredná európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 01.09.2012

Čím viac o tom čítam a počúvam, tým menej ma to baví a tým väčšmi pochybujem o zmysle písania na túto tému. Ani po dvadsiatich rokoch sa ľudia okolo Vladimíra Mečiara a Václava Klausa nedohodli, čo sa to vlastne na tých ich slávnych stretnutiach stalo. A kto vlastne rozdelenie federácie chcel a prečo k nemu napokon došlo.

.týždeň

Tenisky a smiech v Kremli

.mária Mikušová .časopis .týždeň vo svete 27.08.2012

Málokedy máme možnosť v jednej chvíli všetci uvidieť to isté a zároveň to vidieť celkom rozdielne.

.týždeň

Stredná európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 26.08.2012

Bol december 2003. V irackom Babylone bolo príjemné počasie, niečo okolo dvadsiatich stupňov nad nulou. Vojenské velenie celého stredného Iraku bolo zriadené práve tu, v akomsi Saddámovom rekreačnom stredisku na brehoch Eufratu, v tieni palmových hájov a neďaleko čiastočne zrekonštruovaných trosiek starovekého mesta, ktoré si pre metropoly svojej svetovej veľríše vybral aj Alexander Macedónsky.

.týždeň

Ako chutí Oxford

.martina Kováčová .časopis .týždeň vo svete 20.08.2012

Bol to zvláštny pocit, keď som sa po boku absolventov Cambridgeu a Princetonu ocitla aj ja, absolventka neznámej a ešte k tomu slovenskej univerzity. Ocitla som sa v jednej skupine študentov, ktorí práve začínali svoje dvojročné štúdium medzinárodných vzťahov na Oxforde.

.týždeň

Stredná európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 19.08.2012

„Čo bolo ukradnuté, to sa má vrátiť,“ znie jedno české porekadlo. A náš prvý prezident Tomáš Garrigue Masaryk mal ešte jedno: „Nebáť sa a nekradnúť.“ Zdanlivo to vyzerá, že ľudia, ktorí v Česku presadzujú cirkevné reštitúcie, sa držia oboch. Vrátenie majetku cirkvám napráva jednu z posledných krívd komunistického režimu a vláda Občianskych demokratov s TOP 09 by si zaslúžila, aby za to bola ocenená. Najmä preto, že dokázala ísť proti názoru vyše dvoch tretín občanov a mnohých svojich voličov.

.týždeň

V ríši potetovaných duší

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň vo svete 12.08.2012

Jezuita Greg Boyle vybudoval v kalifornskom Los Angeles pozoruhodnú organizáciu, ktorá spojením dobročinnosti a podnikania pomáha členom mládežníckych gangov začleniť sa do normálneho života.

.týždeň

Stredná európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 12.08.2012

Som tisíctristo kilometrov od Česka, ale stále mám pocit, akoby som sa takmer nevzdialil z vlasti. Triapoltisícové Primorsko na juhu Bulharska sa v lete mení na tridsaťtisícové české mesto. Možno by bolo načase premenovať toto mesto, ktoré bolo ešte pred dvadsiatimi rokmi zaujímavé len tým, že kúsok od tunajšej severnej pláže si svoje letné sídlo vybudoval bulharský komunistický vládca Todor Živkov, na Alexandriu. Táto úspešná cestovná kancelária, ktorú v deväťdesiatych rokoch založila skupina českých Bulharov, totiž z Primorska vybudovala doslova turistické letovisko. A to nie letovisko hocijaké, pretože dnes je v obľúbenosti medzi českými turistami na prvom mieste.

.týždeň

Stredná európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete 06.08.2012

Ak si Maďari do mapy namaľujú cyklocestičku, nemusí to byť ešte cyklocestička. Ak nejaký vlak odchádza o 19:15, neznamená to, že o 19:15 naozaj odíde. Nemusí odísť vôbec. A keď idete medzinárodným rýchlikom z Budapešti cez Štúrovo a Nové Zámky, môže sa vám stať, že rýchlik nezamieri na sever, ale na juhovýchod, bez toho, aby sa ktokoľvek, vrátane sprievodcu, obťažoval cestujúcim čokoľvek oznámiť. Keď sa začnú vystrašení cestujúci pýtať, či si náhodou nesplietli smer a namiesto do Bratislavy a Prahy nemieria do Belehradu a do Čiernej Hory, tak vám sprievodca lakonicky oznámi, že vlak teraz jednoducho ide do Bratislavy cez Györ a Rajku.