Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
Penicilín má 90 rokov

Penicilín má 90 rokov

.vladimír Marko .klub .veda 01.09.2018

Povesť o objave penicilínu znie v krátkosti takto: Keď sa vraj 3. septembra 1928 britský vedec Alexander Fleming vrátil z dlhšej dovolenky, na stole svojho laboratória našiel medzi iným neporiadkom aj viacero sklených misiek. Boli zarastené kolóniami baktérií.

Na Mesiac a ešte ďalej

Na Mesiac a ešte ďalej

.alexandra Minich .veda .veda 27.08.2018

Bez trucu by tu NASA nebola. A rovnako ani množstvo dôležitých poznatkov, ktoré za šesť dekád existencie americkej vesmírnej agentúry posunuli hranice vedy do iných galaxií. NASA oslavuje 60 rokov. Vybrali sme teda šesť vecí, ktorými písala dejiny.

Nanomašinky

Nanomašinky

.peter Szolcsányi .časopis .veda 18.12.2016

Predstavte si pevnú reťaz, nákladný výťah, otočný žeriav a rýchle auto. Máte? Fajn, tak teraz ich zmenšite na veľkosť tisíciny hrúbky ľudského vlasu. Že to predsa nejde? Ale jasné, že ide.

Samopojedanie ako forma opravy: Nobelovka za objav z krajiny zázrakov

Samopojedanie ako forma opravy: Nobelovka za objav z krajiny zázrakov

.ľubomír Tomáška .časopis .veda 18.12.2016

Kým dočítate túto vetu, dôjde vo vašich červených krvinkách k degradácii približne desať na pätnástu molekúl hemoglobínu. Nemajte však obavy! Za ten istý čas budú tieto molekuly nahradené čerstvým hemoglobínom, pripraveným na transport kyslíka a oxidu uhličitého.

Topológia a nový pohľad na fyziku

Topológia a nový pohľad na fyziku

.richard Hlubina .časopis .veda 18.12.2016

Prečo sa po zamrznutom rybníku dá prejsť bez ponorenia do vody? Ako je možné, že ľad sa správa ináč ako voda, keď pozostáva z tých istých molekúl? A predovšetkým: majú všetky skupenské premeny predobraz v premene kvapalnej vody na ľad?

.týždeň

Dovidíme na začiatok vesmíru

.michal Novota .časopis .veda 19.06.2016

Keď si v práci ráno sadne za obrazovku počítača, hľadí tak ďaleko a hlboko do minulosti ako nikto iný. Študoval históriu, teraz je astrofyzik. Najviac ho dojme pohľad na Mliečnu dráhu na oblohe. Joel D. Green zo Space Telescope Science Institute.

.týždeň

S geológom na Everest

.ján Madarás .časopis .veda 06.06.2016

Hovorí sa Človek mieni, osud mení. V mojom prípade tým osudom bolo stretnutie s docentom RNDr. Rudolfom Mockom, CSc., učiteľom geológie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. 

.týždeň

Čo robíme, keď chodíme II

.martin Mojžiš .časopis .veda 01.05.2016

V marci sme v .týždni uverejnili lifestylový článok Kataríny Uhrovej Čo robíme, keď chodíme? Názov je to inšpirujúci a pre rubriku veda priam vyzývavý. Takže, ako vlastne chodíme?

.týždeň

Dve ramená

.martin Mojžiš .časopis .veda 21.02.2016

Čakali sme sto rokov, ale nakoniec sme sa dočkali – 14. septembra 2015 naše detektory zaregistrovali gravitačné vlny. Čo to znamená pre fyziku a astronómiu? Niekoľko vecí naraz.

.týždeň

Moderná veda u nás?

.ľubomír Smrčok .časopis .veda 24.01.2016

My slovenskí vedci sme sa stali akýmisi duševnými bezdomovcami európskej vedy. Podobne ako skutoční bezdomovci, aj my sme sa prestali starať o civilizačné návyky ...