Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Z akých kvarkov sa skladá nukleón?

.martin Mojžiš .časopis .veda 29.08.2015

Atómy sa skladajú z elektrónov a jadra, atómové jadrá sa skladajú z nukleónov (protónov a neutrónov), nukleóny sa skladajú z kvarkov. Ako presne sa z tých kvarkov skladajú? To nevieme. Dokonca nevieme ani len to, koľko tam tých kvarkov vlastne je.

.týždeň

Zem 2.0 !!!(?)!

.martin Mojžiš .časopis .veda 23.08.2015

Dňa 23. 7. 2015 oznámila NASA objav planéty Kepler-452b, ktorú označila za možnú Zem 2.0. Čo to vlastne objavili? Kedy a ako to objavili? Máme z toho byť nejako zvlášť vzrušení? Alebo vlastne ani veľmi nie?

.týždeň

Od sliepok k vyliečeniu ľudí

.jozef Šufliarsky .sabína Šufliarska .časopis .veda 03.08.2015

Rakovina ohrozuje všetkých. Nikto nevie, kedy si vyberie jeho. Roky sa snažíme pochopiť, prečo jeden áno a druhý nie. Nie je to jednoduché, ale niečo sme predsa len pochopili. Úprimne povedané, zabrániť jej nevieme, ale niektoré rizikové faktory môžeme ovplyvniť a mnohých ľudí dnes vieme vyliečiť.

.týždeň

Pokazené zrýchľovače aj brzdy

.michaela Medová .časopis .veda 26.07.2015

Objav protoonkogénov a onkogénov jednoduchým, ale veľmi efektívnym spôsobom vysvetlil, ako funguje abnormálny rast buniek. Ak sa z protoonkogénov stanú v dôsledku mutácie onkogény, spúšťa sa neregulovaný rast.

.týždeň

Narušená verzia nás samých

.michaela Medová .časopis .veda 20.07.2015

Identifikácia prvého onkogénu poskytla vedcom celkom nový uhol pohľadu na rakovinu a jej pravdepodobnú molekulárnu podstatu. Lenže tento onkogén (jeho objavitelia ho pomenovali src) bol súčasťou genetickej výbavy Rousovho sarkómového vírusu (RSV) infikujúceho výlučne hydinu, nie ľudí.

.týždeň

O sliepkach a ľuďoch

.michaela Medová .časopis .veda 21.06.2015

Hoci ju vnímame ako nášho moderného nepriateľa, bola tu medzi nami odjakživa. Poznali ju starí Egypťania, opísali ju Gréci. A dali jej meno. Rakovina.

.týždeň

TDAQ NA62

.vladimír Černý .časopis .veda 24.05.2015

NA62 je akronym práve sa rozbiehajúceho experimentu v CERN-e ako alternatíva k experimentom na urýchľovači LHC. TDAQ je akronym anglického výrazu Trigger and Data Acquisition, čo by sa trochu ťažkopádne dalo preložiť ako mechanizmus aktivácie (a) zberu dát.

.týždeň

Ako funguje časticový experiment

.michal Kovaľ .časopis .veda 17.05.2015

Tisícky vedcov a inžinierov pracujú na moderných experimentoch časticovej fyziky. Zostavujú mimoriadne komplikované a drahé zariadenia zložené z detektorov elementárnych častíc, rýchlej elektroniky a počítačov. Ich cieľom je nájsť signály novej fyziky.

.týždeň

Nakúkanie za štandardný model

.roman Lietava .časopis .veda 10.05.2015

Štandardný model časticovej fyziky je zaujímavá teória, ktorú fyzici budovali vyše sto rokov. Ešte zaujímavejšie je, že táto teória zrejme nepredstavuje koniec príbehu, že je len súčasťou nejakej novej teórie. A najzaujímavejšie je hľadanie prejavov tej novej fyziky.

.týždeň

Veda bojujúca

.časopis .veda 02.05.2015

Obidve svetové vojny zásadne zmenili charakter armád a ich bojov. V prvej vojne to bolo najmä vďaka technickým vynálezom, v tej druhej aj vďaka vedeckým objavom. O výsledku druhej svetovej vojny do značnej miery rozhodla práve práca vedcov.