Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Nová fyzika na NA62

.peter Maták .časopis .veda 25.04.2015

Štandardný model predstavuje súčasnú hranicu nášho porozumenia fyzike elementárnych častíc. Čo sa za touto hranicou skrýva? Významným oknom v nej by v najbližších rokoch mohol byť urýchľovač LHC. Škárou či priezorom, umožňujúcim vidieť obrysy novej fyziky, je aj experiment NA62.

.týždeň

Koány kaónov

.časopis .veda 18.04.2015

Koány sú zen-buddhistické paradoxy, ktorých riešenie často vyžaduje zásadnú zmenu v spôsobe chápania a nazerania vecí. Kaóny sú elementárne častice, ktorých paradoxné vlastnosti niekoľkokrát zásadným spôsobom zmenili naše chápanie subjadrovej fyziky.

.týždeň

Vedecká detektívka

.časopis .veda 06.04.2015

O detektívkach Francka Thillieza zvyknú recenzenti písať, že sa v nich spája napínavý príbeh s modernou vedou. Ale nikto ešte nedocenil, akým rafinovaným spôsobom sa to deje. A pritom taký román GATACA je naozaj extrémne rafinovaný. Alebo žeby nie?

.týždeň

Rastlinná navigácia

.peter Szolcsányi .časopis .veda 14.03.2015

Skutočnosť, že klíčiace semienka ženú stonky vždy nahor a korene zásadne nadol, je taká triviálna, že sa nad ňou vôbec nezamýšľame. Ale ako rastliny vedia, ktorým smerom je hore a ktorým dolu?

.týždeň

Kontroverzná fytoakustika

.peter Szolcsányi .časopis .veda 08.03.2015

„Stromy sú ako svätyne. Každému, kto sa im vie prihovoriť a načúvať, vyjavia skutočnú pravdu. Nehlásajú však učenie ani príkazy, namiesto toho zvestujú večný zákon života.“ Putovanie (Hermann Hesse)

.týždeň

Botanika dotyku

.peter Szolcsányi .časopis .veda 01.03.2015

Cítime to príjemné šteklenie, keď chodíme bosí po mäkučkej tráve. Bolestivo cukneme po pichnutí sa tŕňom ruže, keď ju chceme odtrhnúť. Vnímajú však na oplátku aj rastliny, že sa ich niečo dotýka?

.týždeň

Rastlinný čuch

.peter Szolcsányi .časopis .veda 22.02.2015

Nenarástol im nos a predsa vnímajú vône. Nemajú hlasivky a napriek tomu vedia debatovať. Nuž a tieto schopnosti využívajú nielen na synchronizované dozrievanie plodov, ale aj parazitický spôsob života. Rastliny evidentne voňajú (respektíve smrdia). A to nielen nám alebo rôznym iným živočíchom, ale dokonca aj samy sebe. Nejde však o žiaden luxusný rozmar, ba práve naopak. Pričom zďaleka nejde len o šikovný spôsob prilákania opeľovačov, ale aj o sofistikovanú formu chemickej komunikácie, ktorá je pre ne životne dôležitá.

.týždeň

Čo rastliny vidia

.peter Szolcsányi .časopis .veda 14.02.2015

Nemajú oči a predsa vidia. Svetlo je pre ne – na rozdiel od nás – nielen signálom, ale najmä potravou. A to bude dôvod, prečo sú rastliny majstrami v jeho vnímaní a vyhľadávaní.

.týždeň

Modré svetlo

.františek Kundracik ..ako je to (s)právne .veda 13.12.2014

Ako už viackrát v minulosti, aj v tomto roku bola Nobelova cena za fyziku udelená za úspešný výskum v oblasti na prvý pohľad čisto technickej. Išlo o významné zdokonalenie modro svietiacich diód (LED).

.týždeň

Hlavne si to neškrab!

.peter Szolcsányi .časopis .veda 07.12.2014

Túto nepochopiteľnú radu dostal aspoň raz v živote každý, koho niečo ukrutne svrbelo. Ako sa ale dá nepoškrabať, keď je svrbenie už neznesiteľné? A prečo by sme to vlastne (ne)mali robiť?