Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Môžu byť cigarety aj užitočné?

.peter Szolcsányi .časopis .veda 29.11.2014

Traduje sa taká ľudová hlúposť, že vraj „všetko zlé je na niečo dobré“. Samozrejme, ide o exemplárny oxymoron, pretože iba máločo vskutku zlé môže byť naozaj na niečo dobré.

.týždeň

GPS v mozgu

.peter Jedlička .časopis .veda 22.11.2014

Ako nám mozog pomáha vedieť, kde práve sme? Ako to, že potme trafíme v noci do kúpeľne? Máme v hlave kompas? Ako to súvisí s Kantom? Prečo majú alzheimeroví pacienti problémy s orientáciou?

.týždeň

Rovnomerne priamočiaro

.vladimír Černý .časopis .veda 16.11.2014

Spomínate si na Newtonov zákon zotrvačnosti, ktorý nás učili v škole? Teleso zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, kým nie je nútené vonkajšími silami svoj stav zmeniť. Poučka ako básnička. Upozorňuje na zmenu poznania od Aristotela k Newtonovi. Aristoteles tvrdil, že aby sa teleso hýbalo (malo nejakú rýchlosť), musí naň niekto pôsobiť silou. Odpozorované na volských záprahoch. Newton to opravil tak, že dôsledkom sily nie je rýchlosť, ale zrýchlenie. Ak nepôsobí sila, teleso si udržiava (zotrvačnosťou) stálu rýchlosť. Pri volskom záprahu to tak nevidíme. Na voz pôsobí popri ťažnej sile volov aj ďalšia sila, trenie. Trenie záprah zastaví, keď voly prestanú ťahať.

.týždeň

Objav, ktorý nebol

.vladimír Balek .časopis .veda 25.10.2014

Na jar prišla z výskumnej stanice na južnom póle správa, že tamojší astronómovia objavili v rádiových vlnách z vesmíru stopy po gravitačných vlnách. Bola z toho veľká sláva. Po pol roku je všetko inak. A môže za to nočná mora každej gazdinky. Prach.

.týždeň

Tri hlavy draka

.časopis .veda 19.10.2014

Vydavateľ .týždňa pripravuje už tretiu knihu textov z rubriky .veda. Vyjde začiatkom novembra a bude sa volať Tri hlavy draka. Prečo práve tak, o tom hovorí úvod knihy, ktorý vám teraz ponúkame.

.týždeň

Cena za chuť?

.časopis .veda 05.10.2014

V minulom čísle sa s nami Peter Celec podelil o svoj tip na Nobelovu cenu za medicínu alebo fyziológiu. A keďže tohtoročnú Nobelovu cenu v tejto kategórii oznámia presne v deň, keď vyjde toto číslo, skúsime pridať ešte jeden tip.

.týždeň

DNA tam, kde by sme ju nečakali

.peter Celec .časopis .veda 28.09.2014

Vzhľadom na to, ako často Nobelov výbor svojimi rozhodnutiami prekvapí, neradno dopredu tipovať laureátov Nobelových cien. Ale niekedy sa to dá urobiť pomerne spoľahlivo.

.týždeň

Prečo nám chutia protóny

.časopis .veda 14.09.2014

Koľko detektorov elementárnych častíc obsahuje ľudské telo? Veľmi veľa. Celá očná sietnica je pokrytá detektormi fotónov. A potom sú tu ešte detektory protónov. Tých máme plnú hubu.

.týždeň

Farby drahých kameňov

.peter Bačík .časopis .veda 06.09.2014

Andrej Sládkovič v ľúbostnej básni Marína pripodobnil dvojicu zamilovaných k Božím plameňom, kvetom na chladnej zemi a k drahým kameňom. Nevieme, ako je to s Božími plameňmi, ale vieme, že kvety a drahé kamene majú všeličo spoločné – napríklad neuveriteľnú pestrosť farieb.

.týždeň

Čo dokázala NASA analýza?

.časopis .veda 16.08.2014

„Čo dokázala naša analýza?“ – pýta sa vo svojom najväčšom hite skupina Slobodná Európa a hneď si odpovedá: „Analýza dokázala hovno.“ A čo také dokázala analýza americkej agentúry NASA, ktorá skúmala fungovanie „prevratného“ mikrovlnového pohonu?