Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Sledujúce oko

.časopis .veda 10.08.2014

Majú ho skoro na každom hrade či zámku. Visí na stene medzi ostatnými obrazmi a sprievodca naň nikdy nezabudne turistov upozorniť. Tajomný portrét muža či ženy, ktorého oči vás neustále sledujú.

.týždeň

Izumo a Juno

.peter Szolcsányi .časopis .veda 28.07.2014

Nie, nejde o japonský ľúbostný román, ale o kľúčový pár bielkovín, bez existencie ktorých by sa žiadny cicavec na tejto planéte nikdy nenarodil. Áno, vrátane živočíchov druhu Homo sapiens.

.týždeň

Vôňa literatúry

.peter Szolcsányi .časopis .veda 23.07.2014

Knihy dokážu byť nesmierne rôznorodé a v mnohom sa líšiť, či už svojou veľkosťou, obsahom, alebo hodnotou. Jedno však majú spoločné: rovnako voňajú. Tie staré však úplne inak ako tie nové.

.týždeň

Mozog, reč, pamäť

.časopis .veda 13.07.2014

Vyrástol v Maďarsku, pracuje v USA, nedávno prednášal v Bratislave na Slovenskom psychiatrickom zjazde. Hovoril o špeciálnom type demencie, ktorej prvými príznakmi nie sú problémy s pamäťou, ale problémy s rečou. Steven Rapcsak.

.týždeň

Krivosť a bubliny

.marián Fecko .časopis .veda 22.06.2014

Vo veľkej fyzike (čierne diery a tak) hrá podstatnú úlohu krivosť charakterizujúca ,,vnútornú“ geometriu časopriestoru. V malej fyzike si so slušným diváckym úspechom zahrá aj krivosť ,,vonkajšej“ geometrie. Medzi najpôvabnejšie aplikácie patria obyčajné mydlové bubliny.

.týždeň

Krivosť a krivosť

.marián Fecko .časopis .veda 14.06.2014

V populárnych textoch o čiernych dierach sa píše, že Einstein opísal gravitáciu zakrivením časopriestoru. Podľa článku v .týždni o padajúcej mačke zasa bol za tým všetkým ,,abstraktný pojem krivosti". Čo je to tá krivosť a odkiaľ sa vzala?

.týždeň

Vzácne talentovaný plyn

.peter Szolcsányi .časopis .veda 09.06.2014

Fotografický blesk, účinné anestetikum, lapač neutrónov, excimerový laser, neuroprotektívna molekula, iónový motor a potenciálny športový doping. Na pohľad úplne odlišné veci, ktoré však predsa len majú čosi spoločné. Xenón.

.týždeň

Sladšie ako cukor

.peter Szolcsányi .časopis .veda 01.06.2014

Vyzerá ako cukor, chutí ako cukor a predsa to nie je cukor. Nielen matka príroda, ale aj šikovní chemici dokážu vyprodukovať molekuly mnohokrát sladšie ako sacharóza, pričom ich štruktúry sa na ňu často vôbec nepodobajú.

.týždeň

Šifry a šifrovačky

.anino Belan .časopis .veda 17.05.2014

Lúštenie tajných odkazov a šifier fascinuje ľudí už oddávna. Riešitelia šifier sú našimi obľúbenými filmovými, literárnymi či inými hrdinami. A nie veľmi záleží na tom, či ide o hrdinov fiktívnych, alebo skutočných.

.týždeň

Malý krok Johna Houbolta

.miroslav Haring .časopis .veda 11.05.2014

15. apríla 2014, päť dní po svojich 95. narodeninách, zomrel John Cornelius Houbolt –muž, ktorý dostal Američanov na Mesiac a späť. Premenil sny priekopníkov vesmírnych letov do reálnej podoby presného scenára letu a navrhol základný koncept kozmickej lode Apollo s lunárnym modulom.