Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Chutný smrad

.peter Szolcsányi .časopis .veda 10.08.2013

Na prvé počutie to znie nelogicky, ale naozaj nemusí každý delikátny pokrm všetkým voňať. Ba naopak, v istých špecifických prípadoch je neznesiteľný kulinárny smrad úplne v poriadku.

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 04.08.2013

.otázka z minulého týždňa Máme dvojramenné váhy a súpravu závaží s celočíselnými hmotnosťami (v gramoch). Vážime tak, že predmet s neznámou hmotnosťou kladieme na jednu misku a závažia na obidve misky. Ak napríklad máme závažia s hmotnosťami 1 a 3 gramy, vieme takto odvážiť predmety s hmotnosťami 1, 2, 3 a 4 gramy. Aká je minimálna súprava závaží, ktorou dokážeme odvážiť všetky predmety s celočíselnými hmotnosťami od 1 do 1 000 gramov?

.týždeň

Keď história vonia

.ján Peťka .časopis .veda 04.08.2013

V niečom mal Freud pravdu. Čuch je skutočne jedným z výrazných spojení medzi nami a ostatnými živočíchmi na Zemi. Je to jedna z večných pripomienok našej zvieracej podstaty.

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 28.07.2013

.otázka z minulého týždňa Máme dvojramenné váhy a súpravu závaží s celočíselnými hmotnosťami (v gramoch). Vážime tak, že na jednu misku kladieme závažia a na druhú predmet s neznámou hmotnosťou. Ak napríklad máme závažia s hmotnosťami 1 a 3 gramy, vieme takto odvážiť predmety s hmotnosťami 1, 3 a 4 gramy. Aká je minimálna súprava závaží, ktorou dokážeme odvážiť všetky predmety s celočíselnými hmotnosťami od 1 do 1 000 gramov?

.týždeň

Chutná chémia

.ján Peťka .časopis .veda 28.07.2013

V tejto časti seriálu o arómach z potravinárskeho hľadiska sa pozrieme do „kuchyne“ flavoristu. Tam, kde sa pracuje s chemikáliami, kvôli ktorým nám chutí jesť.

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 22.07.2013

.otázka z minulého týždňa Dá sa z čísiel 8, 8, 3, 3 vytvoriť pomocou zátvoriek a základných aritmetických operácií (plus, mínus, krát, deleno) číslo 24? Ak áno, ako, ak nie, prečo?

.týždeň

Lovci vôní a chutí

.ján Peťka .časopis .veda 22.07.2013

Je ich málo. Nie na Slovensku, nie v Európe, je ich málo na celom svete. Dokonca až neuveriteľne málo vzhľadom na to, akým významným spôsobom ovplyvňujú chuť našej stravy. Flavoristi.

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 14.07.2013

.otázka z minulého týždňa Všetci sme sa v škole učili, že slaná voda je roztok NaCl v H2O. Všetci to teda vieme. Ale vieme to naozaj? Predstavte si, že ste sa so svojimi súčasnými vedomosťami na chvíľu ocitli na dvore Rudolfa II. Ako by ste jeho alchymistov presvedčili, že slaná voda je roztok zlúčeniny sodíka a chlóru v zlúčenine vodíka a kyslíka?

.týždeň

Je chuť len chuť?

.časopis .veda 14.07.2013

Kvantové číslo, ktorým sa rozlišujú jednotlivé druhy kvarkov, sa v angličtine volá flavor. Do slovenčiny to prekladáme buď ako chuť, alebo ako vôňa. Lenže chuť a vôňa sú dve značne odlišné vlastnosti. Takže čím sa to tie kvarky vlastne líšia?

.týždeň

Kvantový Dmitrij

.časopis .veda 24.06.2013

Naozaj hlboké porozumenie Mendelejevovej tabuľke nie je možné bez kvantovej mechaniky a kvantovej mechanike naozaj hlboko podľa Richarda Feynmana nerozumie nikto. Ale to až tak nevadí, pretože dostatočne dobre jej rozumejú mnohí fyzici a chemici. Aké je teda naše kvantové porozumenie atómom a molekulám?