Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 20.01.2013

.otázka z minulého týždňa Keď vhodíme šumivý celaskon do pohára s vodou, najprv klesne na dno a po istej chvíli vypláva na hladinu, kde sa postupne rozpustí. Prečo najprv klesne a potom vypláva?

.týždeň

Viedenské atómy

.časopis .veda 20.01.2013

Celá moderná fyzika stojí na troch základných pilieroch, ktorými sú teória relativity, kvantová mechanika a štatistická fyzika. Dva z týchto troch pilierov pochádzajú z Viedne.

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 14.01.2013

V tomto čísle sa po roku vraciame k rubrike .dve otázky, ktorá bude odteraz pravidelne dopĺňať články v rubrike .veda.

.týždeň

Vedecká metropola

.časopis .veda 14.01.2013

Pred sto rokmi bolo naše hlavné mesto jedným z najvýznamnejších centier svetovej vedy. Niekoľko vedných odborov tu prežívalo svoje vrcholy, zopár ďalších sa práve rodilo a niekoľko iných sa len chystalo zrodiť z mimoriadne žičlivého podhubia. Prečo na to nedokážeme byť hrdí?

.týždeň

Fascinujúce receptory

.peter Szolcsányi .časopis .veda 16.12.2012

Ako nás lieky liečia, prečo nám ruže voňajú, prečo vidíme hviezdy na oblohe? Odpovede na tieto otázky úzko súvisia s niečím, čo sa skrýva za zvláštnou skratkou GPCR. Tie štyri písmená sú esenciou tohtoročnej Nobelovej ceny za chémiu, ktorá bola udelená za štúdium receptorov, spojených s G-proteínom.

.týždeň

Dva fantastické experimenty

.ľubomír Tomáška .časopis .veda 16.12.2012

„Akékoľvek investície do štúdia biológie sú v prípade Gurdona totálnou stratou času pre neho i pre jeho pedagógov," napísal v roku 1948 do odporúčania pätnásťročnému študentovi jeho učiteľ. O 64 rokov neskôr si John Gurdon a Shinya Yamanaka prebrali Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu.

.týždeň

Dve mimoriadne hračky

.časopis .veda 16.12.2012

Všetci máme radi malé hračky, napríklad tie z kindervajíčok. Na malých hračkách je niečo veľmi milé, čo v nás prebúdza deti až do vysokého veku. Nuž, a ľudia, ktorí sa dokážu hrať s tými najmenšími hračkami, bývajú odmenení nielen radosťou z hry, ale niekedy aj Nobelovou cenou.

.týždeň

Srdce, ktoré nevládze

.časopis .veda 03.12.2012

Čím lepšie vieme liečiť srdcovo-cievne a iné ochorenia, tým vyššieho veku sa dožívame a vo vyššom veku začínajú hrať čoraz vážnejšiu úlohu choroby, ktoré sa v minulosti až tak často nevyskytovali (jednoducho preto, že sa nevyskytovalo až toľko starších ľudí). Jednou z nich je ochorenie s hrôzostrašným názvom: chronické zlyhávanie srdca.

.týždeň

Tichý zabijak

.peter Celec .časopis .veda 26.11.2012

Keď v lese stretneme medveďa, naše telo sa okamžite začne pripravovať na reakciu „fight or flight“ čiže bojovať alebo utekať. V dnešných dobách tú reakciu až tak často nepotrebujeme, pretože väčšinu z nás medvede príliš neohrozujú, ale v bezpečí nie sme. Ohrozuje nás tá reakcia.

.týždeň

Dobrý a zlý

.peter Celec .časopis .veda 17.11.2012

V rozprávkach je všetko jasné. Každý vie, kto je dobrý a kto zlý. Realita je však odlišná. Dobrý cholesterol nie je asi až taký dobrý a ten zlý zas nie je zlý vždy.