Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Prvý a druhý druh

.časopis .veda 12.06.2011

Fyzika tuhých látok patrí z hľadiska aplikácií k najdôležitejším častiam fyziky. Skúmanie fázových prechodov patrí k najdôležitejším častiam fyziky tuhých látok. Fyzici pritom delia fázové prechody na dva druhy. Prečo ich takto delia a čo to delenie znamená?

.týždeň

Svet bez trenia

.richard Hlubina .časopis .veda 04.06.2011

Elektrický prúd v kovovom drôte si môžeme predstaviť ako prúd vody v rieke. Skutočná voda zakaždým tečie iba dolu kopcom, ale niektoré kovy pri nízkych teplotách možno prirovnať k riekam, v ktorých voda potečie aj na rovine.

.týždeň

Magnetizmus látok

.richard Hlubina .časopis .veda 28.05.2011

Zem je obrovský magnet. Ihla kompasu je tiež magnetická, preto jej severný magnetický pól je priťahovaný k južnému magnetickému pólu Zeme a vďaka tomu funguje kompas. Ako však súvisí magnetizmus v ihle kompasu s magnetizmom Zeme?

.týždeň

Na forme záleží

.roman Martoňák .časopis .veda 21.05.2011

Každý vie, ako vyzerá diamant, aj to, že diamanty sú drahé. Rovnako každý vie, ako vyzerá tuha v ceruzke, a zrejme tuší, že za jeden diamant sa takej tuhy asi dá kúpiť dosť veľa. Nie každý však vie, že napriek cenovému rozdielu je chemické zloženie diamantu a tuhy do ceruzky úplne rovnaké.

.týždeň

Koľko je ľadov?

.roman Martoňák .časopis .veda 15.05.2011

Keď počujeme slovo kvapalina, predstavíme si vodu. Keď je reč o mrznutí, predstavíme si sneh a ľad. Pri pojme „vyparovanie“ sa nám vybaví vodná para nad hladinou horúcej vody alebo aj oblaky, z ktorých občas prší či sneží.