Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Meteorit

.časopis .veda 19.04.2010

Keď sme asi pred mesiacom išli v jedno poobedie spolu z bratislavského matfyzu, rozprával mi o meteorite, ktorý dopadol v posledný februárový deň tohto roku niekde na územie strednej Európy. O tri dni neskôr ten meteorit našiel. Juraj Tóth.

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 03.04.2010

.otázka z minulého týždňa: Federer porazil Nadala 6:3 v sete, v ktorom hráči päťkrát prelomili súperovo podanie (t. j. v piatich hrách prehral podávajúci hráč). Kto z nich podával ako prvý?

.týždeň

Bioinformatici

.časopis .veda 03.04.2010

O úniku mozgov – čiže o odchádzaní vzdelaných mladých ľudí do zahraničia – sa u nás hovorí často a oprávnene. A hoci je každému jasné, že na budúcnosti tejto krajiny sa to prejaví značne negatívne, pre návrat mladých úspešných vedcov robíme žalostne málo. Niektorí sa však napriek tomu vracajú. Prečo to robia?

.týždeň

Medicína budúcnosti

.broňa Brejová .martina Višňovská .časopis .veda 28.03.2010

Genóm každého človeka je jedinečný a je ním určená veľká časť našich vlastností. Farba očí, výška, farba pleti, vyliečiteľnosť choroby konkrétnym liekom. Blíži sa čas, keď si bude môcť lekár prečítať časti genómu súvisiace s ochorením a liečbu voliť s ohľadom na tú informáciu. Aký vplyv to bude mať na medicínu?

.týždeň

Dve otázky

.časopis .veda 21.03.2010

.úvodná otázka Išli ťavy po púšti, jedna za druhou. Koľko ich bolo a ako to súvisí s Kleofášom?

.týždeň

DNA vyhynutých druhov

.kubo Kováč .časopis .veda 21.03.2010

V roku 1994 vyvolalo veľký rozruch nájdenie sekvencie dinosaurej DNA. Čo všetko sme sa z toho dozvedeli? Čo všetko sa vôbec môžeme z takej DNA dozvedieť? Bude onedlho Jurský park skutočnosťou?

.týždeň

Chameleóni genómov

.andrej Lupták .časopis .veda 14.03.2010

Takmer vo všetkých organizmoch je genetická informácia uložená v dlhej závitnici DNA molekúl. Je to akási ústava biologických systémov, ktorej správne prečítanie stačí na založenie novej bunkovej republiky. Dcérska bunka však dedí nielen ústavu, ale aj časť administratívy.

.týždeň

Ako sa líšime od šimpanzov?

.broňa Brejová .tomáš Vinař .časopis .veda 07.03.2010

Čo robí človeka človekom? Čím sa človek líši od svojho najbližšieho žijúceho príbuzného – šimpanza? Túto otázku, ktorá sa priamo dotýka skutočnej podstaty človeka, nám možno pomôže zodpovedať štúdium genómov.

.týždeň

Koľko génov má človek?

.broňa Brejová .tomáš Vinař .časopis .veda 28.02.2010

Ľudský genóm je známy už takmer desať rokov, ale to ešte vôbec neznamená, že vieme presne, koľko má človek génov. Vieme to len približne. Jedno však vieme povedať pomerne spoľahlivo: ľudských génov je podstatne menej, než sa očakávalo.

.týždeň

Minca a šperk

.časopis .veda 15.02.2010

Väčšina z nás vlastní zlato vo forme nejakého šperku, menšina vo forme mince (o forme korunky v ústach taktne pomlčíme). Tie mince aj tie šperky chováme v zvláštnej úcte. Je zdrojom tej úcty práve zlato alebo sú tie predmety cenné niečím iným? A ak niečím iným, tak čím?