Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Minca a šperk

.časopis .veda 15.02.2010

Väčšina z nás vlastní zlato vo forme nejakého šperku, menšina vo forme mince (o forme korunky v ústach taktne pomlčíme). Tie mince aj tie šperky chováme v zvláštnej úcte. Je zdrojom tej úcty práve zlato alebo sú tie predmety cenné niečím iným? A ak niečím iným, tak čím?

.týždeň

Zlatý štandard

.časopis .veda 07.02.2010

Predstavme si, že by sme zobrali všetko zlato, ktoré ľudia počas celej histórie vyťažili, a odliali z neho kocku. Aká veľká by bola tá kocka? Menšia, než by väčšina z nás očakávala. Jej hrana by mala dvadsať metrov.

.týždeň

Zlatá vrstvička

.časopis .veda 31.01.2010

V roku 1841 bol mladý dôstojník delostrelectva Werner Siemens odsúdený za účasť v súboji (v úlohe sekundanta) na domáce väzenie v Magdeburských kasárňach. Čas si krátil pokusmi na prepašovanej aparatúre a objavil pri tom galvanickú metódu pozlacovania, ktorú si dal neskôr patentovať. Bol to jeho prvý patent.

.týždeň

Zlatá horúčka

.časopis .veda 24.01.2010

Všetky zlaté horúčky druhej polovice 19. storočia mali podobný priebeh. Niekto objavil viac či menej náhodne zlatonosnú rieku a ten objav prilákal desiatky až stovky tisícov ďalších ľudí. Odkiaľ sa tam vzali tí ľudia, je vcelku jasné. Ale odkiaľ sa tam vzalo to zlato?

.týždeň

Zlatá koruna

.časopis .veda 17.01.2010

Kde bolo, tam bolo, bežal raz ulicami jedného mesta na Sicílii nahý muž a vykrikoval Heuréka. Táto viac ako dvetisíc rokov stará rozprávka, pochádzajúca z pera rímskeho architekta Vitruvia, obsahuje podľa všetkého jednu závažnú, ale veľmi poučnú chybu.

.týždeň

Zlatá farba

.časopis .veda 09.01.2010

Prečo sa šperky tak často robia zo zlata? Pretože zlato je relatívne mäkké, veľmi tvárne a mimoriadne dobre spracovateľné. A tiež preto, lebo zlato je nesmierne trvanlivé. Ale najmä preto, že farba a lesk zlata sú pozoruhodne krásne. Prečo má práve zlato toľko skvelých vlastností?

.týždeň

Konce chromozómov

.jozef Nosek .ľubomír Tomáška .časopis .veda 20.12.2009

Hanblivá, ale ambiciózna Austrálčanka z Tasmánie bola zamilovaná do biochémie už ako tínedžerka. Na univerzite v Melbourne však moderná biochémia prakticky neexistovala. A tak sa vydala do sveta.

.týždeň

Hľa, ribozóm!

.peter Szolcsányi .časopis .veda 20.12.2009

Jedna žena, dvaja muži. Tohtoročnými laureátmi Nobelovej ceny za chémiu sa stali Ada E. Yonath, Thomas A. Steitz a Venkatraman Ramakrishnan. Podelili sa o ňu rovnakým dielom, a to za objasnenie štruktúr a funkcií ribozómov.

.týždeň

Revolučné technológie

.františek Kundracik .časopis .veda 20.12.2009

Decembrové odovzdávanie Nobelových cien je vždy dobrou príležitosťou dozvedieť sa niečo zaujímavé o významných objavoch, ktoré zmenili naše porozumenie svetu. Nebolo to iné ani tento rok.

.týždeň

Novinky z NASA

.časopis .veda 06.12.2009

Minulý mesiac sme sa od NASA dozvedeli všeličo zaujímavé. Napríklad to, že na Mesiaci je voda alebo že na Marse pred miliardami rokov možno existoval život. Čo tie správy znamenajú z hľadiska existencie mimozemského života?Môže život existovať aj na iných telesách Slnečnej sústavy? A existuje tam?