Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Vesmírne svetlo

. .časopis .veda 07.02.2009

Vesmír je v podstate dosť tmavý. Ale nebol taký vždy. Naopak, boli časy, keď svietil celý ako zmyslov zbavený. Kam sa podelo všetko to svetlo? Vesmír je v podstate dosť tmavý. Ale nie je taký celý. Nájdu sa v ňom miesta, ktoré svietia ako zmyslov zbavené. Odkiaľ sa berie všetko to svetlo?

.týždeň

Temná energia

. .časopis .veda 31.01.2009

Pri slovnom spojení „temná energia“, môže človeku napadnúť všeličo: od geopatogénnych zón cez satanistické obrady až po Ficove tlačovky. V kozmológii sa týmito slovami označuje záhadná vec, ktorá poháňa vesmír k čoraz rýchlejšiemu rozpínaniu.

.týždeň

Čierne teleso

. .časopis .veda 25.01.2009

Absolútne čierne teleso pohlcuje bezo zvyšku všetko žiarenie, ktoré naň dopadne. Takéto teleso je, samozrejme, iba teoretickou fikciou. Žiarenie absolútne čierneho telesa je však úplne reálna vec. Takéto žiarenie, napríklad, vypĺňa celý vesmír.

.týždeň

Čierne diery

. .časopis .veda 17.01.2009

Naša Galaxia, tvorená hviezdami a medzihviezdnym plynom, má tvar disku. Okolo tohto disku je v obrovskej guli rozložená temná hmota. A v strede disku je čierna diera, ktorej hmotnosť viac než miliónkrát presahuje hmotnosť Slnka.

.týždeň

Temná hmota

. .časopis .veda 10.01.2009

Hviezdy nie sú vo vesmíre roztrúsené len tak hala-bala. Sú zoskupené v

.týždeň

Temný vesmír

. .časopis .veda 03.01.2009

Edgar Allan Poe vedel o temnote svoje. Majster hororu, vynálezca detektívky a autor Havrana sa temnotou zaoberal takpovediac programovo. Ktovie, či to bolo v rámci tohto programu, ale fakt je, že práve on vyriešil jeden z klasických problémov kozmológie – problém temného vesmíru.

.týždeň

Odhalené vírusy

.fedor Čiampor .časopis .veda 13.12.2008

Nobelovu cenu za fyziológiu a

.týždeň

Narušená symetria

. .časopis .veda 13.12.2008

Nobelovu cenu za fyziku získali traja Japonci (z ktorých jeden je občanom USA). Yoichiro Nambu (to je ten Američan) aj Makoto Kobayashi a Toshihide Maskawa dostali cenu za teoretické práce týkajúce sa symetrií a

.týždeň

Svietiaca medúza

.peter Szolcsányi . .časopis .veda 13.12.2008

Nobelovu cenu za chémiu získali Američania Osamu Shimomura, Martin Chalfie a

.týždeň

Giacomettiho oko

.redakcia .časopis .veda 29.11.2008

Vnímanie obrazu okom a