Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Giacomettiho oko

.redakcia .časopis .veda 29.11.2008

Vnímanie obrazu okom a

.týždeň

Vidieť a vedieť

.redakcia .časopis .veda 23.11.2008

Kým začnete čítať, skúste sa najprv chvíľku venovať obrázkom. Sú síce trochu rozmazané, ale aj tak celkom jasne vidíme, že naľavo je mladý usmievavý človek a napravo starší vážny muž. Teraz si časopis o voľačo oprite a odstúpte od neho na niekoľko (radšej viac ako menej) metrov. Kto je naľavo a kto napravo?

.týždeň

Tvary a tváre

.jakub Kratochvíl .časopis .veda 15.11.2008

Kým začnete čítať, skúste sa najprv chvíľku venovať obrázku. Nie je na ňom niečo čudné? Isteže, je dolu hlavou, ale nie je na ňom niečo ešte podivnejšie? Dobre sa pozrite. Nič mimoriadne? No tak si ho otočte hore hlavou, venujte mu ešte jeden krátky pohľad a

.týždeň

Čo vidia počítače?

.vladimír Černý .jakub Kratochvíl .časopis .veda 07.11.2008

Stručne povedané, počítače nevidia nič. A povedané trochu presnejšie: keď počítače „vidia“ nejaký obraz, nevidia v skutočnosti ten obraz, ale len osem miliónov malinkých farebných machuliek.

.týždeň

Magické oko

.jakub Kratochvíl .časopis .veda 01.11.2008

Pod pojmom magické oko si rôzni ľudia predstavia rôzne veci. Mnohí si spomenú na zeleno svietiacu elektrónku v starých rádiách (slúžila ako indikátor vyladenia), niektorí sa rozpamätajú na socialistický long drink (poldecák zelenej spustený do pollitra piva), ale väčšine asi

.týždeň

Medzi umením a vedou.

.ladislav Kvasz .juraj Kováčik .časopis .veda 25.10.2008

Jednou z pozoruhodných čŕt antickej vedy bolo, že nepoznala pojem priestoru. Či už zoberieme texty antických geometrov, astronómov, alebo filozofov, nenájdeme v nich zmienku o tomto pojme.

.týždeň

Prečo nie Pelén?

.časopis .veda 04.10.2008

Nobelovu cenu za chémiu získali v roku 1996 dvaja Američania a jeden Angličan za objav zvláštnej molekuly uhlíka. Táto molekula obsahovala 60 uhlíkových atómov usporiadaných do tvaru klasickej futbalovej lopty. Prečo dostalo toto čudo meno po architektovi, a nie po futbalistovi?

.týždeň

Uhlie

.časopis .veda 28.09.2008

Nazbierať drevo v lese, potom si urobiť ohník a drevo spáliť – to dokáže skoro každý. Predať to, čo zo spáleného dreva zostane – to nedokáže takmer nikto. Teda, okrem uhliarov.

.týždeň

Hviezdny prach

.časopis .veda 20.09.2008

Všetko na Zemi vrátane nás samotných sa skladá z

.týždeň

Už krúžia

.roman Lietava .časopis .veda 14.09.2008

Minulú stredu spustili v CERN-e pri Ženeve najväčší urýchľovač na svete. Svetové médiá o tom informovali ako o dôležitom medzníku v dejinách vedy. V skutočnosti išlo takmer o normálny, aj keď dôležitý pracovný deň.