Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Lee, Osheroff, Richardson a Leggett

.časopis .veda 18.08.2007

To, ako vyzerá vesmír dnes, je dôsledkom toho, ako vyzeral krátko po Big Bangu, keď bol ešte veľmi horúci. A niečo o vlastnostiach tohto extrémne horúceho vesmíru sa môžeme dozvedieť štúdiom hélia pri extrémne nízkych teplotách.

.týždeň

Hviezdne palivo

.časopis .veda 18.08.2007

Na vesmírne pomery v každom prípade zanedbateľná omrvinka, pre pozemšťanov však až nepredstaviteľne monumentálna plynová guľa – „naše“ Slnko. S povrchovou teplotou približne 6 000

.týždeň

Kapica a Landau

.časopis .veda 11.08.2007

Plynné hélium objavili Briti, tekuté Holanďania a supratekuté Rusi. Kľúčovú úlohu v ruskej fyzike nízkych teplôt hral experimentátor, ktorý prišiel z Anglicka, teoretik, ktorý prišiel z Dánska, a mráz, ktorý prichádzal z Kremľa.

.týždeň

LPG

.časopis .veda 11.08.2007

Skratka, ktorá je mnohým (aj ne)motoristom dôverne známa z

.týždeň

Alkohol za volantom

.časopis .veda 05.08.2007

Nádrž plná chľastu. Sen (asi) každého poriadneho alkoholika. Na druhej strane každodenná realita miliónov vodičov na svete jazdiacich na etanol. Teda vlastne ich áut.

.týždeň

Heike Kamerlingh Onnes

.časopis .veda 04.08.2007

Hélium je pomerne slávny plyn. Používa sa ako náplň do balónov, ako chladič v niektorých typoch reaktorov, ako aktívne médium v niektorých typoch laserov, a tak ďalej. Ale to všetko je úplné nič oproti tomu, aká je to slávna kvapalina.

.týždeň

Sir Ernest Rutherford

.časopis .veda 29.07.2007

Jadro hélia objavil Rutherford v

.týždeň

Čistá energia

.časopis .veda 29.07.2007

Je to najzastúpenejší chemický prvok vo vesmíre. Je to najjednoduchšia dvojatómová molekula. Je najľahší spomedzi plynov. Vodík.

.týždeň

Sir William Ramsay

.časopis .veda 22.07.2007

Hélium ľudia najprv objavili na Slnku a až neskôr v pozemských laboratóriách. Na tom nie je nič čudné. Hélia je totiž vo vesmíre habadej, ale na Zemi je ho ako šafranu. A ešte aj to málo, čo tu máme, nám stále uniká. Kam? Do vesmíru.

.týždeň

Sójový diesel

.časopis .veda 22.07.2007

Aby ani náhodou neprišlo k omylu: bionafta vôbec nie je nafta. Ale v rôznych aplikáciách sa veľmi úspešne používa namiesto nej, dokonca aj ako palivo v neupravených dieselových motoroch.