poslanci parlamentu v utorok neschválili výdavkové limity, ktoré predložila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Hlasovalo za ne 65 poslancov, koalícia sa zdržala. Výdavkové limity by mali zabrániť nadmernému míňaniu v dobrých časoch a umožniť tvorbu rezerv na zlé časy. Výdavkové limity nútia vládu zlepšovať dlhodobú udržateľnosť. V prípade porušenia limitov zákon počíta s tým, že musí prísť náprava v rovnakom objeme, v akom sa výdavkové limity porušili.
Navrhované nové výdavkové limity mali nahradiť tie platné z februára 2023, a to pre roky 2023 až 2025. „Ministerstvo financií SR však už ohlásilo, že rozpočet neplánuje zosúladiť s týmito limitmi,“ hovorí rozpočtová rada. Verejné financie sa aktuálne pritom nachádzajú v nepriaznivom stave, ktorý charakterizuje jeden z najvyšších deficitov v EÚ. Ak nepríde ozdravenie verejných financií, dlh sa podľa RRZ rýchlo zvýši nad 60 % HDP a bude ďalej akcelerovať až na neudržateľné úrovne už v najbližšej dekáde.
Nepriaznivé vyhliadky verejných financií sú podľa rady do veľkej miery dôsledkom dlhodobej absencie účinného ozdravujúceho nástroja, a to výdavkových limitov. Ich neschválenie preto vníma RRZ ako mimoriadne znepokojivú správu pre ďalší vývoj verejných financií. Ako minulý týždeň povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), rešpektujú požiadavku na výdavkové limity, no musia ich upraviť tak, aby korešpondovali s novými pravidlami. Plánujú predložiť úpravu do parlamentu tak, aby sa prijala čo najskôr. „Pripravíme úpravu výdavkových limitov, ktorá bude zosúladená s novými európskymi pravidlami,“ informoval Kamenický.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.