medziročne ceny potravín v Česku:
„Ceny potravín sa znížili, a to výrazne a najviac zo všetkých krajín OECD. Medziročný pokles je teraz okolo 3,8 %. Takýmto poklesom cien potravín sa nemôže pochváliť žiadna iná členská krajina OECD,“ povedal Fiala.
Vysvetľuje si to vytrvalým tlakom na potravinárov a opatreniami, ktoré zaviedla jeho vláda.
A Slovensko:
Najvýznamnejší vplyv na rast úhrnnej hodnoty inflácie mali medziročne vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi, a to o 1,5 %.
Infláciu najviac ovplyvnil drahší chlieb a obilniny o 5 %, tiež oleje a tuky o 11 %, ako aj cukor a cukrovinky. Naopak, lacnejšie ako pred rokom bolo ovocie a mlieko, syry či vajcia.
Ceny tovarov či služieb na Slovensku opäť rastú rýchlejšie. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 výdavkových skupinách domácností.
Ešte pridáme, že máme 2-krát tak vysokú nezamestnanosť ako Česká republika a výrazne nižšie všetky platy.
Naratív použitý vo vládnej revízii českého makroekonomického vývoja by bol na Slovensku možno aj trestným činom:
„Přetrvávající napětí na trhu práce také nedovolí výraznější zpomalení růstu nominálních mezd a výdělky po dvou letech poklesu porostou i v reálném vyjádření.
Zapojení uprchlíků z Ukrajiny na trhu práce podporuje ekonomický růst, plné využití jejich lidského kapitálu by pak mohlo posílit produktivitu práce.“
Pre Slovensko predikujeme: u HDP slabý rast napriek rekordným deficitom a silným fiškálnym stimulom (do spotreby), mizerné čerpanie eurofondov, rast nezamestnaných, rast počtu dôchodcov, stagnujúcu produktivitu práce, zlý výber daní, rastúcu infláciu a stále vysoké úroky s ich veľmi pomalým poklesom, nízke zahraničné investície, rastúcu emigráciu hlavne vzdelaných-mladých-zdravých ľudí a doma stagnáciu, úpadok, problémy s dostupnosťou a kvalitou aj základných služieb štátu a pokles v porovnaní so susednými krajinami „telo-na-telo“ s Maďarskom. K tomu pretrvávajúcu až bujnejúcu korupciu a rodinkárstvo, ľahostajnosť až nevšímavosť k problémom a neschopnosť ich riešiť a nahrádzanie hľadania riešení hľadaním vinníkov: revašistických síl financovaných Bruselom a Amerikou v spojení s domácimi prisluhovačmi. Nie, nejde o kompletnú predikciu, len povzdych nad hlavnými očakávanými trendmi.