Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Karel Hirman: Návrat Trumpa môže mať pozitívny vplyv na ceny ropy a plynu v EÚ aj na Slovensku

.sita .ekonomika

Európu, a teda aj Slovensko, podľa neho najviac trápia otázky colnej politiky novej Trumpovej administratívy. Tá bude pravdepodobne veľkou výzvou.

Karel Hirman: Návrat Trumpa môže mať pozitívny vplyv na ceny ropy a plynu v EÚ aj na Slovensku SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

dve ekonomické vyhlásenia novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa by mohli byť pozitívne aj pre Európsku úniu a Slovensko. Myslí si to bývalý slovenský minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman. Staronový americký prezident vo svojej víťaznej reči povedal, že Spojené štáty budú znižovať dlhy a dane, a že USA má viac ropy ako Saudská Arábia a preto bude vŕtať.

„Obe vyhlásenia by mohli byť pozitívne nielen z pohľadu ekonomiky USA, ale vlastne aj pre ekonomiku EÚ a Slovenska. Lenže uvidíme, ako sa tieto heslá naplnia naozaj v praxi. Zvlášť, ak súbežne znižovať štátne dlhy a dane, sa neveľmi darí - ako nám ukazuje moderná história takmer všetkých krajín sveta. Viacej ropy (a plynu) na trhu zase určite zatlačí na ich ceny smerom nadol, čo je pre nás v Európe vítaná perspektíva,“ uviedol na sociálnej sieti Hirman.

Bývalý minister však upozornil na fakt, že náklady na ťažbu ropy a plynu v USA sú výrazne vyššie, ako napríklad v Perzskom zálive a teda aj citlivosť amerických ťažiarov na ceny fosílnych palív je výrazne vyššia, ako arabských šejkov. „A Trumpom tak vychvaľovaný Elon Musk nevyrába autá so spaľovacím motorom, ale elektroautá,“ dodal Hirman.

Najviac však Európu, a teda aj Slovensko, podľa neho trápia otázky colnej politiky novej Trumpovej administratívy. Tá bude pravdepodobne veľkou výzvou. Rovnako, ako prístup Trumpa k NATO a vojnovým konfliktom na Ukrajine, ako aj na Blízkom východe.

„Každopádne nasledujúce štyri roky preveria, ako bude naša demokratická Európa schopná na jednej strane naladiť bezpečnostno-vojenskú spoluprácu so svojim stále strategicky kľúčovým zámorským spojencom. A na strane druhej, súčasne obstáť v neľahkom partnersko-konkurenčnom hospodárskom a obchodnom vzťahu s ním. A to na pozadí oboch vojenských konfliktov a aj hospodársko-mocenského súperenia s Čínou a Ruskom,“ podotkol Hirman.

Paradoxne, najviac sa aktuálnych otáznikov nad budúcim vývojom týchto vzťahov s Trumpovými Spojenými štátmi by mali podľa Hirmana obávať lídri tých krajín, ktorí sú teraz tak nadšení z jeho víťazstva. „A to vzhľadom na zraniteľnosť a malosť svojich ekonomík a štátov, ich bezprostredné susedstvo pri ukrajinskom bojisku a blízkosť k tomu blízkovýchodnému a ich čoraz väčšie koketovanie s Čínou, ktorá je a bude pre Trumpa terčom,“ konštatoval Hirman.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite