Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Verejné financie – kedy sa nám to pokazilo?

.ján Tóth .ekonomika .týždeň v ekonomike

V poslednom čase prebieha na Slovensku diskusia, kedy sa tak pokazili naše verejné financie. Často sa v nej argumentuje nesprávne, až zavádzajúco. Takže ako je to v skutočnosti?

Verejné financie – kedy sa nám to pokazilo? MARTIN BAUMANN/TASR 13. december 2017, Bratislava: Schválenie návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018.

najkomplexnejším ukazovateľom zdravia verejných financií je ich dlhodobá udržateľnosť. Tento indikátor priamo vyjadruje, ak by vtedy aktuálna vláda už neprijímala nové opatrenia, o koľko by sa museli utiahnuť opasky, aby sa náš dlh ani dlhodobo nedostal nad bezpečnú úroveň jeho prefinancovania. 

Tento ukazovateľ je vyjadrený v percentách veľkosti ekonomiky (HDP). Ak dosahuje úroveň do 1 %, riziko je nízke, medzi 1 až 5 % už sú verejné financie v strednom riziku a číslo nad 5 % HDP v potrebe konsolidovať znamená, že verejné financie sú vo vysokom riziku udržateľnosti.

pokazili sme si to ešte pred krízami

Ak si tento ukazovateľ pozriete na našej web stránke, uvidíte, že ešte v roku 2015 sme mali zdravé verejné financie s nízkym rizikom dlhodobej udržateľnosti. Bohužiaľ, najmä v rokoch 20182019 sme rozšafnou rozpočtovou politikou a hlavne destabilizujúcimi opatreniami v dôchodkoch spôsobili zásadný obrat verejných financií skokovo smerom k vysokému riziku. Tým sme sa de facto odsúdili na potrebu uťahovať opasky v obrovskom rozmere vyše 5 % HDP, t. j. 6,5 miliardy eur. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite