Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dáta bez pátosu: Nemecko bez elektriny

.dáta bez pátosu .ekonomika

Nemci včera dovážali cez hranice energiu, hlavne francúzske jadro, a to až 16 GW výkonu.

Dáta bez pátosu: Nemecko bez elektriny sita/AP Photo/Julia Nikhinson

nemci nemajú elektrinu. Samozrejme: vyrábať ju má zmysel tam, kde sa spotrebúva. Nemci aj majú kapacity na výrobu, ale spustenie a výroba v uhoľných a plynových elektrárňach by poškodila ich čistý a zelený imidž.

A tak včera dovážali cez hranice, hlavne francúzske jadro a to až 16 gigawattov výkonu. To je ako keby štvrtina Nemecka (20 miliónov ľudí) vôbec nevyrábalo elektrinu. Len spotrebúvalo. Šialené. 

Kedysi vývozca elektriny dnes nemá ani pre seba. Stovky miliárd investoval do vetra a slnka, ale včera (ako po celý október) ani nefúkalo a po piatej večer ani nesvietilo slnko. A práve vtedy začína špička odberu. A tak stála elektrina v Nemecku zas 400 eur za megawatthodinu. 

fb/dáta bez pátosu

Nemci vypli až 21 gigawattov výkonu jadrových elektrární. Teraz takú istú elektrinu vozia cez hranice z Francúzska, Švajčiarska a Česka. Jadrovú.

Podľa odborníkov by v dohľadnej dobe vedeli znovu spustiť 4-6 GW výkonu a neskôr aj viac. Predpokladáme, že sa tento problém a jeho riešenie stane volebnou témou a neskôr aj obnova výroby a dodávok spoľahlivej, bezemisnej, lacnej a base-load elektriny priamo v Nemecku realitou.

Dovtedy lignit, čierne uhlie a plyn, lebo za 400 eur za megawatthodinu sa priemysel nedá nakopnúť a ani domácnosti prevádzkovať. A ešte bude treba vinníka tohto stavu nájsť: treba ísť po politikoch a aktivistoch v zelenej stope. 

A riešenie technických problémov nechať na inžinierov a vedcov, skrátka odborníkov. Raz a navždy. Chýb bolo dosť.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite