zjednodušene možno povedať, že dva štáty, ktorých súkromné firmy podnikajú navzájom a ktorých občania dostávajú prácu a výplaty od firiem druhého štátu a často vlastnia ich akcie, strácajú motiváciu viesť vojny proti sebe. Do veľkej miery tiež strácajú motiváciu snažiť sa bohatnúť nekorektnými krokmi, ktoré poškodzujú ekonomiku druhého štátu. Toto však neplatí o diktatúrach.
Tie majú vyššiu tendenciu ekonomicky a územne rásť násilím na úkor iných štátov, čo potvrdzuje ekonomická teória aj prax. Neznamená to však, že obchod a pohyb kapitálu s Čínou majú byť zastavené, ale ani to, že suverénna politika znamená spolupracovať s Čínou rovnako ako so Švajčiarskom či Nórskom, alebo dokonca viac.
bezpečnostný dáždnik nad ekonomickým zázrakom
Starší si pamätajú a mladší možno čítali, že slovenský ekonomický zázrak bol spojený s reformami, vstupom do EÚ, ale aj so vstupom do NATO. To bol bezpečnostný dáždnik, ktorý sa roztvoril nad obrovským množstvom priamych zahraničných investícií, bez ktorých by rekordné desaťpercentné rasty našej ekonomiky neboli možné.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.