európsku úniu a Spojené štáty tak približne v rovnakom období čaká Ursula 2.0 a Donald 2.0, teda exekutíva, ktorej výkon bude zrejme kombináciou politík a opatrení z ich prvého mandátu a nových iniciatív, ktoré sú nevyhnutnou reakciou na neustále sa meniace reálie v EÚ či v USA, ale aj vo svete.
Ich schopnosť čeliť početným domácim a medzinárodným ekonomickým výzvam bude mať významný vplyv na konkurencieschopnosť Európy, vrátane Slovenska, a Spojených štátov, na ich vzájomné vzťahy a v neposlednom rade na postavenie Európy a USA vo svetovej ekonomike.
od socializmu ku kapitalizmu?
Ak porovnáme konkrétne politiky predchádzajúcej Európskej komisie (Ursula von der Leyen 1.0) a americkej administratívy počas funkčného obdobia prezidenta Bidena, musíme konštatovať, že ich spoločnou črtou bol príklon k socializmu v ekonomike, k väčším štátnym zásahom do ekonomiky a k nalievaniu obrovských zdrojov s cieľom podporiť niektoré sektory alebo pomôcť transformácii vo viacerých oblastiach. Nejde pritom len o efekt pandémie covidu-19, ktorá si globálne vyžiadala bezprecedentné opatrenia takmer vo všetkých štátoch sveta.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.