keď teraz nad tým premýšľam, moje stretnutia v Poľsku s ním boli vlastne dve.
Prvé sa odohralo v roku 2008. Nestretli sme sa osobne tak ako minulý rok, ale v zvláštnej, takmer zabudnutej knihe, ktorá vyšla v Poľsku pri príležitosti smutného jubilea roku 1968.
Bol som v tom čase na stáži na Jagelovskej univerzite v Krakove a býval som v časti Podgórze, kde stojí aj známa fabrika Oskara Schindlera. Neďaleko môjho vtedajšieho bytu sa nachádzal obrovský sklad kníh. S obľubou a často som ho navštevoval, pretože knihy sa v ňom predávali za značne nižšie ceny než v kníhkupectvách v centre mesta. Jednou z nich bola aj útla knižočka Umberta Eca s titulom Môj 1968 z druhej strany múru. Nikdy predtým som o tej knihe nepočul a na chvíľu ma ovanul pocit, že som v antikvariáte Corrientes v Buenos Aires, kde pred Ecom nakupoval stratené rukopisy aj Jorge Luis Borges a po ňom Jostein Gaarder. Autorom dvoch reportáží z roku 1968 pôvodne vydaných v talianskom týždenníku L’Espresso, ktoré sa v knihe nachádzali, mal byť akýsi Telesio Malaspina.
„Z pohľadu novinárskej praxe je reportáž plná nepravdivých správ, ale udalosti, idey a diskusie, o ktorých hovorím, sú autentické a zachytávajú atmosféru a duševný stav spoločnosti počas môjho pobytu vo Varšave.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.