kým PISA výsledky už tradične ukazujú postupný prepad našich študentov a školstva, radosť po novom neprináša ani publikácia Health at a Glance 2017. Náhľad na zdravotníctvo je porovnaním zdravotných systémov a výsledkov členských a partnerských krajín organizácie. Záver na začiatok: máme veľmi zlú životosprávu, dožívame sa menej rokov ako porovnateľné krajiny, náš zdravotný systém má problémy s personálom a čo je najhoršie, v liečení vážnych ochorení sme na tom porovnateľne ako v roku 1990.
Začnime však od toho mála pozitívneho, čo sa dá v prípade Slovenska zo štúdie zistiť. Indikátormi, v ktorých sme lepší ako priemer OECD, sú náš sklon k samovraždám a počet chronických depresií. Minimálne pri tom druhom však platí, že ide skôr o nedostatok informácií. Ľudia trpiaci týmto ochorením pravdepodobne zostávajú v populácii skrytí.
Ak aj k samovraždám oficiálne neinklinujeme, dlhšie nežijeme. Šesťdesiatpäťročný človek, čerstvý dôchodca, má pred sebou v priemere štyri roky života. V susednom Česku viac než osem a v ideálnej Škandinávii pätnásť. Zarážajúci je rozdiel v predpokladanom dožití na základe rozdielu vo vzdelaní.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.