no je otázne, či zvyšovanie recyklácie je žiaduce, keď v konečnom dôsledku môže viesť k väčšiemu poškodeniu ekonomiky a životného prostredia.
bariéry väčšej recyklácie
Pri snahe dosiahnuť vyššie úrovne recyklácie EEA identifikuje niekoľko problémov. Prvým je cena recyklovaných materiálov v porovnaní s novými surovinami. Ako tvrdí EEA: „Cenový rozdiel medzi recyklovanými materiálmi a alternatívami v podobe nových surovín je zvyčajne nepriaznivý. Navyše, následné nižšie príjmy z recyklovaných surovín sťažujú hospodárenie odlišných systémov zberu.“
Druhým problémom je kvalita samotných surovín zozbieraných na recykláciu. Tá je často nekonzistentná, čo znamená, že „spracovateľské prevádzky sa nemôžu spoľahnúť na prísun materiálových vstupov špecifickej kvality“. Situáciu komplikuje aj to, že mnohé produkty sa skladajú z viacerých typov materiálov, ktoré je náročné oddeliť, a tak aj vhodne recyklovať.
Poslednými z kľúčových bariér väčšej recyklácie sú, ako vyhlasuje EEA, „bariéry technickej povahy“. Konkrétne je tým myslená nedostatočná infraštruktúra na recykláciu v Európskej únii. V dôsledku toho sa istý objem vyzbieraného odpadu nemôže recyklovať v EÚ a je exportovaný na ďalšiu recykláciu do tretích krajín.
čo navrhuje EEA
Ohľadom nízkeho rozdielu medzi cenami recyklovaných a nových materiálov navrhuje EEA „ďalej preskúmať využitie daní a dotácií na podporu vyzdvihnutia produktov recyklácie a na pomoc prechodu na kruhovejšiu ekonomiku“.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.