v roku 1994 v Spojených štátoch amerických prvýkrát použili jeden z aukčných formátov na predaj rádiových frekvencií telekomunikačným operátorom. Odvtedy nasledovalo mnoho ďalších krajín v rovnakom spôsobe v mnohých iných oblastiach. Nielen v rádiových frekvenciách, drahom umení či starožitnostiach.
Nové aukčné formáty boli okrem iného použité aj v prípade aukcií kvót na lov rýb, pristávacích slotov na letiskách či emisných kvót. Dokonca aj verejné obstarávanie sa môže uskutočňovať ako aukcia. Aukcie sa stali všadeprítomnou súčasťou ekonomiky už pred mnohými storočiami, no teraz, v čase online platforiem sa dá využiť ich potenciál prakticky na čokoľvek. A práve teóriu aukcií a ich nové formy skúmali dvaja tohtoroční nobelisti za ekonómiu.
trh s informáciami je nedokonalý
Pri aukciách funguje jednoduchý mechanizmus: Ľudia vždy najradšej predávali veci tomu, kto ich vydraží za najviac peňazí alebo ich kupujú od toho, kto predloží najlacnejšiu ponuku.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 12, 2020
The 2020 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel has been awarded to Paul R. Milgrom and Robert B. Wilson “for improvements to auction theory and inventions of new auction formats.”#NobelPrize pic.twitter.com/tBAblj1xf8
Pomocou teórie aukcií sa ekonómovia snažia porozumieť konečným cenám, pravidlám a formátom aukcií. Analýza trhového mechanizmu je zložitá, pretože aktéri sa správajú strategicky na základe dostupných informácií. Berú do úvahy to, čo vedia sami, aj to, o čom veria, že to vedia ostatní trhoví aktéri.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.