v dôsledku pandémie koronavírusu a štátnych opatrení sa skutočne môže stať, že svet zažije hlbokú ekonomickú krízu. To je jedna strana mince. Druhá je, že stále budeme žiť v časoch najväčšej prosperity v histórii ľudstva.
desivé predpovede
Podľa predpovede Národnej banky Slovenska z 30. septembra by slovenská ekonomika mala tento rok poklesnúť o 8,2 percenta. Na ďalšie dva roky predpovedá rast 5,6 percenta a 4,2 percenta. NBS hovorí o „prepade slovenského hospodárstva, ktoré sa v jeho novodobej histórii ešte neuskutočnilo“. To ešte nepočíta s mimoriadne zlým vývojom pandémie a očakáva, že vďaka vakcíne pandémia budúci rok doznie. Ak sa tieto optimistické predpoklady nesplnia, prepad ekonomiky môže byť ešte vyšší. Podobná situácia je na celom svete. Medzinárodný menový fond očakáva, že tento rok svetová ekonomika poklesne o 4,4 percenta, no už budúci rok očakáva rast vo výške 5,2 percenta.
Za týmito číslami sa skrýva nárast nezamestnanosti a všeobecne chudoby. Napríklad podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa na budúci rok môže chudoba vo svete zdvojnásobiť. Skúsme si to však zaradiť do širšieho kontextu toho, ako ľudia žili doteraz.
namiesto katastrofy najlepšie časy histórie
Predstavme si katastrofický scenár. Slovenská ekonomika poklesne o 10 percent tento rok a aj najbližšie dva roky. Konkrétne, z 94 miliárd eur v roku 2019 by klesla na 69 miliárd eur v roku 2022. To by znamenalo, že ľudia by si museli utiahnuť opasky približne na úroveň roku 2010, keď malo HDP Slovenska výšku 68,2 miliardy eur. Ani v nateraz nepredstaviteľne negatívnom scenári by teda nešlo o žiadnu katastrofu. Naopak, stále by sme zostali v časoch najväčšej prosperity ľudstva.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.