Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Inflačné tlaky nútia centrálne banky ubrať nohu z plynu skôr, ako sa čakalo

.juraj Medvec .ekonomika

Rast cien v Eurozóne a trh práce v USA dosahujú rekordy. Obnova je rýchlejšia, než predpovedali experti.

Inflačné tlaky nútia centrálne banky ubrať nohu z plynu skôr, ako sa čakalo Brendan Smialowski/Pool via AP Jerome Powell

v piatok svet šokovali výsledky amerického trhu práce. Po údere omicronu sa očakávalo, že sa zamestnávanie v Spojených štátoch spomalí. Naopak, prekvapivý nárast množstva nových pracovných miest ešte zrýchlil a namiesto očakávaných 150-tisíc nových pracovných miest ich pribudlo až 467-tisíc. A spolu s trhom práce zrýchľuje aj inflácia. Správy v podobnom duchu prichádzajú aj z Eurozóny. Rekordný rast cien a nízka nezamestnanosť spôsobujú centrálnym bankárom vrásky na čele.

Vysoká zamestnanosť je sama o sebe výborná vec, problém nastáva keď prichádza v období prudkého nárastu cien. Mzdová inflácia tú celkovú ešte viac podporí a zmena cenovej hladiny sa dostane ďaleko za hranicu, ktorú Fed a ECB budú ochotní a schopní tolerovať. Ciele Fed i ECB je držať infláciu pod 2, no súčasná inflácia je násobne vyššia a nič nenaznačuje, že by sme sa mali na úroveň 2% v dohľadnom horizonte čo i len priblížiť.

zdražovanie zrýchľuje

Obe centrálne banky totiž zo zákona musia sledovať inflačné ciele. Pokiaľ inflácia vzrastie nad určitú úroveň a bude sa nad ňou držať dlhodobo, obe inštitúcie musia konať.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite