načrtnutá situácia nemusí vždy dospieť tak ďaleko, no práve extrémne stavy nás tu budú zaujímať. Stručne vyjadrené: čas ekonomických a finančných kríz je časom rastúcich čísel a miznúcej hodnoty. Úvaha, ktorú tomuto javu venoval Elias Canetti (v knihe Masa a moc) je pomerne známa. Možno ju však rozvádzať, venovať jej hlbšiu pozornosť, aplikovať jej postrehy v nových podmienkach 21. storočia, keď sa klasicky opísaný jav stáva aktuálnym na nových úrovniach a v nových dimenziách.
inflácia v psychológii más
Je chybou opisovať a posudzovať ekonomické krízy v čisto ekonometrických pojmoch, napríklad v číslach vyjadrujúcich pokles objemov produkcie, finančných zásob a schodky v rozpočtoch. Ekonomické a finančné krízy majú totiž ďalšie následky: morálne, psychologické a samozrejme politické. A tie ich môžu aj prežívať.
Canetti poznamenáva, že v inflácii „vzniká dvojité znehodnotenie, vychádzajúce z dvojitého stotožnenia. Jedinec sa cíti znehodnotený, pretože jednotka, na ktorú sa spoliehal, a ktorú si vážil ako sám seba, sa začala rúcať. (...) „Keď sa milióny šplhajú do výšky, premieňa sa celý ľud, skladajúci sa z miliónov, v nič.“ A o kúsok ďalej: „Náhle znehodnotenie osoby sa nikdy nezabúda, je príliš bolestivé. Človek ho so sebou nosí celý život – pokiaľ ho nemôže zviesť na niekoho iného.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.