na odborníkov sme sa obrátili s modelovým príkladom. Mladý pár, obaja tridsaťroční, zamestnaní, so mzdou 1200 eur v hrubom, plánujú spoločné bývanie v Bratislave. Čo by mali robiť pre to, aby zvýšili šance, že sa tento rok dostanú k hypotéke? Expertom sme položili aj otázku, ako by mal tento pár naložiť s peniazmi, pokiaľ chcú byt kupovať až o tri roky. Tu sú ich odpovede.
odpovedá: Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk
Pre dosiahnutie čo najlepších podmienok v banke odporúčam mladým, aby si ideálne plánovali hypotéku v období, keď budú mať stabilný a trvalý príjem, ideálne dlhšie ako 1 rok bez zmeny.
zámok
Určite pomôže, ak si v dostatočnom predstihu preveria svoje finančné limity, aby mali predstavu, na akú výšku úveru vzhľadom na svoj rozpočet môžu pomýšľať. Zároveň môžu získať v banke lepší rating, ak už budú mať nejakú úverovú históriu. Pomôcť môže napríklad nastavené povolené prečerpanie na účte, ale ideálne len vo výške pár stoviek eur.
Základom na ceste k výhodnému financovaniu bývania je vždy dôkladný prieskum svojich úverových možností a premyslený výber vhodnej nehnuteľnosti. Často sa stáva, že mladí podľahnú tlaku a zaplatia za rezerváciu nehnuteľnosti v čase, keď ešte nemajú vyriešenú podobu financovania bývania alebo aspoň adresný prieskum trhu. Môžu tak prísť o rezervačnú zálohu, ktorá býva aj pár tisíc eur.
Alebo sa stáva, že v časovom strese vybavia hypotéku s nie úplne ideálnymi podmienkami a splátka úveru, či dokonca viac splátok veľmi zaťaží ich rozpočet. Potom sa dostanú do sklzu so splátkami a v horšom prípade sa stanú neplatičmi. Preto odporúčam poradiť sa vopred so skúseným hypotekárnym špecialistom, ktorý mladým poradí, ako postupovať a zvýšiť svoje šance na hypotéku.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.