vojenský robot získal vedomie a spolu s ostatnými diabolskými robotmi sa rozhodli vyhladiť ľudstvo a priniesť nový vek strojov. Takto alebo nejako podobne znie množstvo sci-fi tém o umelej inteligencii. Dnešná realita je menej dystopická, o niečo skromnejšia, technologickejšia a omnoho komplikovanejšia.
Uplatnenie v biznise nachádza umelá inteligencia už dnes. Kľúčovou je optimalizácia procesov a neustále zlepšovanie efektívnosti prostredníctvom učiacich sa strojov. AI dokáže oslobodiť ľudí od opakujúcich sa úloh v komunikácii so zákazníkmi, finančných službách či v poisťovníctve tak, aby sa mohli venovať úlohám s vysokou pridanou hodnotou. Do sektoru investujú aj technologickí giganti, ktorí sa ju snažia využiť na získanie väčšej časti koláča v zábavnom priemysle.
Napríklad Apple už má na svojich virtuálnych pultoch audioknihy načítané umelou inteligenciou a Microsoft plánuje jednu z najväčších akvizícií v tomto roku práve v sektore umelej inteligencie. Niet divu, v roku 2023 sa celková hodnota sektora odhaduje na 120 miliárd dolárov. Toto číslo však bledne v porovnaní s investičnými príležitosťami v roku 2030. Umelá inteligencia by mala predstavovať trh v hodnote jeden a pol bilióna dolárov. Zatiaľ AI využívajú najmä nadnárodné konglomeráty, ale keďže ide o technologické riešenie, jej cena za posledné roky prudko klesla. Onedlho by sme tak mohli vidieť umelú inteligenciu pôsobiť aj v malých podnikoch s obmedzeným rozpočtom.
optimalizácia na prvom mieste
V biznise rozhoduje o úspechu alebo nezdare tenučká hranica ziskovosti. Podnikatelia sa preto neustále snažia optimalizovať všetky predstaviteľné procesy, len aby zvýšili obrat a najmä znížili náklady. Práve v tejto oblasti umelá inteligencia, spolu so strojovým učením a automatizáciou, dokáže masívne zvýšiť produktivitu a tým nepriamo aj našu životnú úroveň.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.