v médiách a medzi ekonómami sa často spomína zlý stav našich verejných financií. Niekto povie, že západné krajiny majú ešte väčšie dlhy ako my, ale je to ozaj útecha?
Realita totiž nepustí. Čoraz viac starších ľudí prinesie podľa odborníkov väčšie výdavky nielen pre Sociálnu poisťovňu a dôchodky, ale aj na zdravotnú starostlivosť. A tak sa nám dnešné neprimerané deficity spôsobené zbytočnými výdavkami a šialeným populizmom môžu v budúcnosti nepekne vrátiť. Najmä ak nebudú peniaze na zdravie a zabezpečenie na starobu.
Najlepší čas konať bolo včera. Druhý najlepší je dnes. Nástup na cestu zodpovedných verejných financií a udržateľných deficitov by nás ešte zachránil pred najhoršími následkami demografickej krízy.
dva pohľady na výšku dlhu
Slovensko je poriadne zadlžené, to je fakt. Náš dnešný verejný dlh je tesne pod úrovňou 60 percent hrubého domáceho produktu. Že to nie je tak veľa? Pozor, je v tom viacero háčikov.
Tým prvým je, že táto úroveň je nad maximálnou prípustnou hranicou dlhovej brzdy. Slovenskí poslanci v minulosti schválili ústavný zákon, podľa ktorého sa nesmieme prehnane zadlžovať – a to sme už urobili.
Ďalším dôležitým ukazovateľom sú európske pravidlá. Pre tých, ktorí si ešte pamätajú náš prístupový proces do Európskej únie, nebudú tzv. Maastrichtské kritériá neznámou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.